Titta

Luke och Skvadern

Luke och Skvadern

Om Luke och Skvadern

Lär dig om djurs olika beteenden! Tolken Luke tror att han kan alla djurens språk. Men så dyker Skvadern upp, ett litet sagodjur som inte vet vem den är. Luke tar uppgiften på största allvar, visar filmer och försöker med olika djurläten. Om bara Skvadern känner igen ett beteende eller ett språk måste den förstå vad för slags djur den är och kan hitta sina vänner. Men kommer det någonsin att gå?

Till första programmet

Luke och Skvadern : Mamma! Pappa!Dela
 1. Hej, jag är Luke, tolken
  som kan lyssna på alla djur.

 2. Jag förstår vad alla säger, har
  alltid gjort och kommer alltid göra.

 3. Jag kommer alltid att förstå
  vad en myra säger-

 4. -och vad en hund vill - lätt.

 5. Vi kan titta på lite film.

 6. Jag kan säga med en gång
  vad katterna säger:

 7. "Jag vill leka!"
  Punkt slut, utropstecken.

 8. Lätt som en plätt. Det leker ju.

 9. Har alla fattat? Men hej!

 10. -Där är ju du!
  -Ja!

 11. -Vet du vem du är nu?
  -Nej...

 12. -Vad du är?
  -Nej.

 13. Du kommer och går mitt i
  filmvisningen, och man vet...

 14. Vi måste ta reda på det. Du kan inte
  vara ingen alls och allihop.

 15. Vi tittar på film igen, och ser
  om du känner igen hur nån pratar.

 16. Ja, kommunicerar med andra, om du
  känner igen språket hos nåt djur.

 17. Då kanske du är en sån.

 18. Ja, jag tycker om film.

 19. Okej, när du var liten,
  hur pratade du då med din mamma?

 20. -Min mamma?
  -Ja, din mamma.

 21. Ja, så här.

 22. Mat, mamma!

 23. Titta, de gastar efter mamma.
  "Morsan, var är du? Jag är hungrig!"

 24. Eller bara busade du med mamma
  för att få mat?

 25. Känner du igen det där?
  Busa, kittlas och brotta ner morsan?

 26. Men mamma och pappa tog väl hand
  om dig? Pussade och luktade in dig-

 27. -i mammadoft.

 28. "Titta, här luktar det mamma.
  Under halsen."

 29. Hade du syskon att busa med?

 30. Lattja med brorsan eller syrran?
  Att leka med?

 31. Va? "Här har du!"

 32. Här är en stor syskonskara. Vi är
  många brorsor och syrror här nu-

 33. -så alla måste samsas om
  att komma mamma närmast.

 34. Mamma pickar och visar mat,
  och man får lära sig...

 35. Titta här. Titta...

 36. Morsan visar hur man fiskar mat.

 37. Eller hade du nån brorsa
  att nafsa örat på?

 38. Bara ligga och gäspa lite...

 39. Eller du kanske... Du minns ingen
  mamma som tog hem dig när du busade?

 40. Som sa "Nu har du
  busat klart för i dag"?

 41. "Jag har försökt säga åt dig hela
  dagen att så här gör man bara inte."

 42. Nähä, inte det.

 43. Bara se så där söt ut
  med stora runda ögon och stort huvud.

 44. Få se. Ja, du kanske är ett barn.

 45. Men om du är en unge,
  vad är du då för slags unge?

 46. Nu kom vi visst inte vidare.

 47. Nej, jag är nog bara en skvader.

 48. Hallå! Vad sa du att du var?

 49. Kom tillbaka, vänta lite. Jag tänker.

 50. Vi hoppas att den kommer tillbaka,
  så att vi kan leta vidare-

 51. -efter ett språk som den förstår.

 52. Textning: Richard Schicke
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

Mamma! Pappa!

Avsnitt 7 av 8

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur gör olika djur när de pratar med sina mammor och pappor? Den lilla skvadern vet fortfarande inget om sig själv. Luke som är tolk försöker med en film igen. Förstår skvadern när andra djur pratar med sina mammor och pappor? Bebisprat? Är skvadern en unge?

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Djur
Ämnesord:
Djurekologi, Djurpsykologi, Djurspråk, Etologi, Naturvetenskap, Zoologi
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Luke och Skvadern

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Det är mitt!

Avsnitt 1 av 8

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur hävdar revir, när de säger "Det är mitt!"?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Du är dum!

Avsnitt 2 av 8

Luke får besök av en skvader. Men vad är en skvader? Luke som är en djurtolkare och samlar på naturfilm vill lösa gåtan om det udda djuret. Kan skvadern förstå när andra djur blir sura eller rädda och säger att "Du är dum!"?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Ha ha!

Avsnitt 3 av 8

Luke får åter igen besök av skvadern, det lilla djuret som inte vet vad det är. Djurtolkaren Luke samlar på naturfilm och vill försöka hjälpa till. Kan skvadern förstå när andra djur luras, när de kan se ut som bakgrunden, när de lurar till sig mat eller när de bara springer i sicksack?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Här finns mat!

Avsnitt 4 av 8

Luke får åter igen besök av skvadern, det lilla djuret som inte vet vad det är. Djurtolkaren Luke samlar på naturfilm och vill försöka hjälpa till. Kan skvadern förstå när andra djur frivilligt eller ofrivilligt berättar för varandra var maten finns?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Akta!

Avsnitt 5 av 8

Nu kommer den lilla skvadern till Luke igen. Den vill nog titta på djurfilmer. Tolken Luke som samlar på naturfilm visar gärna och hoppas på en lösning på gåtan om sagodjuret. Kan skvadern förstå när andra djur varnar? När de ropar "Akta!" till varandra. Det är ju bra att kunna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Kan vi vara vänner?

Avsnitt 6 av 8

Hur gör olika djur när de vill bli kompisar med varandra? Nu kommer den lilla skvadern till Luke igen. Luke vill gärna visa mer film som kan lösa skvaderns bekymmer. Kan skvadern förstå när andra djur vill bli kompisar med varandra? Det kan vara bra att kunna.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Mamma! Pappa!

Avsnitt 7 av 8

Hur gör olika djur när de pratar med sina mammor och pappor? Den lilla skvadern vet fortfarande inget om sig själv. Luke som är tolk försöker med en film igen. Förstår skvadern när andra djur pratar med sina mammor och pappor? Bebisprat? Är skvadern en unge?

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaLuke och Skvadern

Du är söt!

Avsnitt 8 av 8

Luke gör ett sista försök att hjälpa skvadern att förstå vem den är, med en film där djuren visar varandra kärlek. De säger puss och du är söt, om man översätter till människospråk. Men vad händer nu? Det här har inte Luke väntat sig.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Visa fler

Mer grundskola f-3 & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Allti Kartong - finska

Bajs

En kund vill låna telefonen, men var är den? Lilla Röd har visst ätit upp den. Nu måste han och Allti hitta en toalett så telefonen kan komma ut igen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Lilla L

De flesta har hört talas om hunden Laika, det första djuret i rymden. Det här är berättelsen om hennes liv på 1950-talet. Laika var en gatuhund men blev sedan ett försöksdjur. I ett laboratorium tränades hon för att klara den svåra resan. Hon fick röra sig i trånga utrymmen och äta speciell mat. När Laika skickats ut i rymden dog hon efter bara några dagar för att det blev för varmt i rymdkapseln. Laika är fortfarande känd över hela världen. Hon har porträtterats på frimärken, det har skrivits böcker om henne och hon står staty utanför laboratoriet i Ryssland. Laika och andra försöksdjur lär människorna hur man kan resa ut i rymden utan att dö.

Fråga oss