Titta

Sanningen om konsumtion

Sanningen om konsumtion

Om Sanningen om konsumtion

Vi lever i ett samhälle som bygger på att vi konsumerar. Men varför shoppar vi och vilka tjänar på vår konsumtion? Hur kommer det sig att vi köper nytt fastän vi har det vi behöver? Det här är några av frågorna journalisten Jacques Peretti ställer. Han tar oss med tillbaka i historien och beskriver vilka teorier och maktspel som ligger bakom dagens situation. Han tar bland annat reda på hur produkter avsiktligt produceras för att gå sönder efter en viss tid och hur människors oro och rädsla används för att sälja allt från tvålar till bilar.

Till första programmet

Sanningen om konsumtion : Handla som ett barn

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Handla som ett barn

Avsnitt 3 av 3

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi ska shoppa impulsivt. Använda kort istället för pengar och handla på internet. Benjamin Barber, professor i statsvetenskap och politisk teoretiker, lär oss hur kreditkort och online-shopping har påverkat vårt shoppingbeteende. Han menar att dagens konsumenter infantiliseras i jakten på ökad konsumtion och högra vinster. Shoppingmissbrukare Avis beskriver hur hon genom kreditkort tappade kontrollen över pengar. Journalisten Jacques Peretti träffar även männen som tjänar biljoner på att vuxna lockas att köpa leksaker.

Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap > Ekonomi och konsumtion, Samhällskunskap
Ämnesord:
Ekonomi, Ekonomiska förhållanden, Finansväsen, Konsumtion, Nationalekonomi
Utbildningsnivå:
Högskola

Alla program i Sanningen om konsumtion

Mer högskola & hem- och konsumentkunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samiska veckan 2014

Råvaror i samisk matlagning

Greta Huuva, samisk matambassadör på Viddernas hus, pratar om råvaror. Samerna har åtta årstider, och dessa påverkar råvarorna. Granskotten kan till exempel ersätta citron; de plockas på våren och fryses. Inspelat på Västerbottens museum i Umeå 4 mars 2014. Arrangör: Slow food Sápmi.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - historia

Smörgåsbordets uppkomst

Vilka rätter stod på de tidigaste smörgåsborden? Om kändiskocken Gustava Björklund, maten och det dukade bordet under 1800-talet.

Fråga oss