Titta

Livet med papegojan Alex

Livet med papegojan Alex

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Livet med papegojan Alex

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I 20 år har dr Irene Pepperberg tränat den afrikanska papegojan Alex i att kommunicera på engelska, skilja på olika material, former och färger. De delar också vardagen och blir vänner. Alex agerar även coach när andra papegojor tränas i färdigheter han redan lärt sig. Dr Pepperbergs forskning om grå jako har kritiserats, men trots ifrågasättanden och motstånd arbetar hon vidare. Men i september 2007 dör Alex, 31 år gammal, av plötslig hjärtarytmi.

Ämnen:
Biologi > Djur och natur > Djur
Ämnesord:
Djurekologi, Djurpsykologi, Djurspråk , Naturvetenskap, Papegojor , Zoologi
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Forskar-Grand Prix 2013

Smart eller dum reaktion på misstag - självbilden avgör

Alva Appelgren är neuroforskare vid Karolinska institutet. Här berättar hon om hur misstag påverkar vår hjärna. Inspelat 5 december 2013. Arrangör: Vetenskap & Allmänhet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bildningsbyrån - sex

Den magiska handen

Oxytocin kallas ibland för kärlekshormonet. Det frisätts vid mjuk beröring och får oss att njuta. Anna Jönsson, sexibilitycoach, berättar om frigörande tantramassage och professor Kerstin Uvnäs Moberg om oxytocinets betydelse för sexlusten.

Fråga oss