Titta

UR Samtiden - Bokmässan 2014

UR Samtiden - Bokmässan 2014

Om UR Samtiden - Bokmässan 2014

Seminarier och föreläsningar från bokmässan i Göteborg. Inspelat den 25-28 september 2014.

Till första programmet

UR Samtiden - Bokmässan 2014: Njutningens kemiDela
 1. Välkommen,
  kemiprofessor Ulf Ellervik.

 2. Du... Från död till njutning,
  hur tog du det steget?

 3. Jag vill visa
  att kemi är väldigt spännande-

 4. -och då får man välja lockande ämnen.

 5. Efter en bok om den mörka sidan
  var det dags för den ljusa.

 6. Det fick bli en bok om aktiv
  njutning, att det är aktivt positivt.

 7. Njutning är kanske något för ögonen
  eller musik. Var kommer kemin in?

 8. Alla våra sinnen
  är mer eller mindre kemi.

 9. Boken utgår från de sju dödssynderna.
  Min favorit är frosseri-

 10. -så mycket av boken handlar om mat.
  Varför njuter vi så mycket av mat?

 11. Sen kommer kärleken givetvis.
  Hur fungerar den i vår hjärna?

 12. Hur fungerar kärleken i vår hjärna?

 13. När vi njuter har hjärnans
  belöningssystem satt igång.

 14. Det är evolutionärt framdrivet så att
  vi överlever och fortplantar oss.

 15. Det som leder till det ger njutning.

 16. Då frigörs signalsubstansen dopamin
  i hjärnan, och då njuter vi.

 17. -Kan man överdosera dopamin?
  -Inte med mat och kärlek.

 18. Men droger ger en belöning direkt,
  trots att man inte är värd den.

 19. Därför har droger en kraftig verkan.

 20. Vad händer när kärleken tar slut?

 21. Det är viktigt att veta...

 22. Det vi kallar kärlek
  är minst tre olika system.

 23. Det finns lust - man blir attraherad.

 24. Sen kommer förälskelsen,
  den tänker vi på som kärlek.

 25. Förälskelsefasen
  varar i ett år, möjligen två.

 26. Förälskelsen tar slut,
  så är det för alla.

 27. Vi har 1 1/2 år på oss
  att komma till nästa fas-

 28. -som är en djup, nära relation,
  som också kallas kärlek.

 29. Man blandar ofta ihop
  förälskelse och långvarig kärlek-

 30. -men när man är förälskad är man
  helt fokuserad på en enda person.

 31. Man ser inga problem.

 32. Det tonar ut och sen kommer
  nästa fas. Det är naturligt.

 33. Skulle man kunna påverka kemin?
  Finns det några kärleksdrycker?

 34. Nej, kärleksdrycker finns inte-

 35. -men du kan bättra på dina chanser
  ganska mycket.

 36. Belöningssystemet
  hänger ju ihop med förväntan-

 37. -och med nyhet.

 38. Att göra något spännande tillsammans
  hjälper.

 39. Då sätter man ihop de här känslorna.

 40. Att gå på bio är inte så spännande.
  Då kanske bergsklättring är bättre.

 41. På en första dejt ska man inte dricka
  kaffe utan göra något spännande.

 42. Man skulle kunna spela tennis också.

 43. All tävlingsinriktad idrott ger ett
  testosteronpåslag för båda könen.

 44. Testosteron hänger ju ihop med lust.

 45. Så spela tennis eller klättra i berg!

 46. Någon kan vara en dålig förlorare.

 47. Ja, man får lite vara försiktig!

 48. Sju dödssynder. Du nämnde frosseri.
  Vad kittlas du mer av?

 49. Jag kittlas av den som man...

 50. Jag kopplar ihop det med skräck och
  med den här lite farliga biten också.

 51. Aggression... Vrede heter dödssynden.
  Man kan även koppla in skräck.

 52. Varför njuter vi av spänning? Varför
  läser vi deckare och ser skräckfilm?

 53. Det beror på belöningssystemet.

 54. Människor och andra primater
  är väldigt nyfikna.

 55. Det har varit mer gynnsamt för oss
  att utforska en fara än att fly.

 56. Vi får en belöning
  när vi utforskar en fara.

 57. När jag sitter kvar framför filmen
  eller läser klart en läskig bok-

 58. -möter jag faran
  och kan klappa mig själv sen.

 59. Du vet att det är ofarligt
  men upplever en fara.

 60. Du får hela påslaget
  men vet att det är ofarligt.

 61. På så sätt kan man njuta av faran.

 62. Ditt sätt att ta dig an kemi, är det
  ett bra sätt att öka intresset?

 63. Ja, utan tvekan. Böckerna är väldigt
  populära. Det är många som säger:

 64. "Vad spännande kemi, naturvetenskap
  och teknik kan vara!" Det är viktigt.

 65. Tack för att du kom hit. - Det kanske
  blir en njutningsfull fredag för er.

 66. Textning: Sirje Rundqvist Talva
  www.btistudios.com

Vill du länka till en del av programmet? Välj starttid där spelaren ska börja och välj sluttid där den ska stanna. 

Länken till ditt klipp hamnar i rutan "Länk till klipp".

Njutningens kemi

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ulf Ellervik är professor i bioorganisk kemi och vill få fler att intressera sig för vetenskap och kemi. Han berättar här om hur våra vardagliga upplevelser och hur vår njutning och lust hänger ihop med kemi. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 26 september 2014. Intervjuare: Marie-Caroline Biver. Arrangör: UR.

Ämnen:
Kemi > Kemiska processer i kroppen
Ämnesord:
Biokemi, Kemi, Naturvetenskap, Njutning
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i UR Samtiden - Bokmässan 2014

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

En bok, en författare - Det otäcka könet

I Marcus Priftis bok "Det otäcka könet" får vi en analys om manlighetens myter, mekanismer och motsättningar. Författaren gör ett försök att sätta fingret på vad en riktig karl egentligen är. Intervjuare: John Chrispinsson. Inspelat på Svenska mässan i Göteborg under Bokmässan 2014.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

En bok, en författare - Bilal - på slavrutten till Europa

Fabrizio Gatti är journalist. Boken "Bilal - på slavrutten till Europa" beskriver hur han antar identiteten som irakkurdisk flykting på en riskfylld resa mot ett nytt liv i Europa. Intervjuare: Hélène Benno. Inspelat på Svenska mässan i Göteborg under Bokmässan 2014.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

En bok, en författare - Det perfekta skottet

Olavi Blomfjord var en av poliserna som sköt och grep massmördaren Mattias Flink i Falun den 11 juni 1994. I boken "Det perfekta skottet" berättar han om händelsen och hur den påverkade hans liv. Intervjuare: John Chrispinsson. Inspelat på Svenska mässan i Göteborg under Bokmässan 2014.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

En bok, en författare - Den döende kommunismen

I "Den döende kommunismen" skildrar journalisten Wolfgang Hansson de avgörande ögonblicken som ledde fram till Berlinmurens fall 1989, samt hur vi än idag känner av följderna av händelsen. Intervjuare: John Chrispinsson. Inspelat på Svenska mässan i Göteborg under Bokmässan 2014.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

En bok, en författare - Gulfen

Bitte Hammargren är journalist och Mellanösternkännare. Hennes bok "Gulfen" handlar om staterna på den Arabiska halvön som på bara några årtionden har utvecklats till mäktiga energiproducenter. Intervjuare: Marika Griehsel. Inspelat på Svenska mässan i Göteborg under Bokmässan 2014.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

En bok, en författare - Projekt perfekt

Ann Frisén är professor i psykologi vid Göteborgs universitet. Hennes bok "Projekt perfekt" tar upp den senaste forskningen kring kroppsuppfattning. Intervjuare: Hélène Benno. Inspelat på Svenska mässan i Göteborg under Bokmässan 2014.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Att berätta om döden

Författaren och chefredaktören Pamela Andersson blev sjuk i cancer och höll på att dö. Nu har hon skrivit om tiden med sjukdomen. Hör henne samtala med författaren Lars H Gustavsson om döden. Inspelat den 26 september på Bokmässan 2014 i Göteborg. Arrangör: UR.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Svikna barn och trasig ungdom

I barn- och ungdomsböcker lever många unga karaktärer under svåra förhållanden. Föräldrar eller andra vuxna sviker och sveken ser ut att bli fler och vanligare. Författarna Lina Stoltz, Marta Söderberg, Christina Wahldén och förläggaren Erik Titusson samtalar om ämnet. Moderator: Åsa Warnqvist. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Svenska barnboksinstitutet.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Om konsten att översätta

Översättaren Johanna Svartström berättar om arbetet med att översätta boken "De gömda rummen" av Care Santos från spanska. Intervjuare: Marie-Caroline Biver. Inspelat på Bokmässan i Göteborg den 25 september 2014. Arrangör: UR.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Riskkapitalism till vilket pris?

Samtal mellan journalisterna Carolina Neurath, Jan Almgren och Lotta Engzell om riskkapitalisternas manliga värld där en delägare kan tjäna 30 miljoner kronor årligen. Moderator: Anders Billing. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Norstedts och Weylers förlag.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Lena Andersson om romanfiguren Ester

Författaren Lena Andersson berättar om mottagandet av sin Augustprisbelönade roman Egenmäktigt förfarande. Hon berättar även om den fristående fortsättningen, Utan persolingt ansvar, och speciellt om huvudpersonen i de båda böckerna, Ester. Intervjuare: Marie-Caroline Biver. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: UR

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Identitet och nationalitet

Varför är det viktigt för vissa att kunna sätta nationalitetsstämpel på människor? Samtal med författarna Zulmir Bečević och Janne Teller. Moderator: Lena Sundström. Inspelat den 25 september på Bokmässan 2014 i Göteborg. Arrangör: Lilla Piratförlaget och Alfabeta.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Författarskola för de yngsta

Pernilla Stalfelt är författare och museipedagog och hon samtalar här med förläggaren Moa Brunnberg om hur man kan frigöra barns berättarglädje med hjälp av bilder och teckningar. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Rabén & Sjögren.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Ryslig spänning

Samtal mellan författarna Åsa Larsson och Magnus Nordin som alla skriver spänningslitteratur för unga läsare. Moderator: Agneta Edwards. Inspelat på Bokmässan i Göteborg 25 september 2014. Arrangör: Berghs förlag, Bonnier Carlsen och Lilla Piratförlaget.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Bokmässan 2014

Om brasiliansk litteratur och fotboll

Författaren och översättaren Fredrik Ekelund berättar om brasiliansk litteratur och om fotbollslitteratur. Bland annat nämns författarna Michel Laub och Daniel Galera. Intervjuare: Marie-Caroline Biver. Inspelat på Bokmässan i Göteborg den 25 september 2014. Arrangör: UR.

Produktionsår:
2014
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Visa fler

Mer allmänbildande & kemi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden Tema

Prisade pedagoger

Här presenteras årets mottagare av Ingvar Lindqvistpriset - ett pris som årligen delas ut av Kungliga Vetenskapsakademien för att främja undervisningen i naturvetenskap och matematik. Årets pristagare är: Daniel Barker, Anja Eklund, Eva Björklund, och Patrik Lundqvist och Anna Stiby.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaEn bok, en författare

Den onda badankan

Vad är det egentligen som gör badankan så mjuk? Katarina Johansson varnar i "Den onda badankan" för att barnen ständigt exponeras för kemikalier i vårt samhälle. Vi omger oss med prylar som utsöndrar kemikalier. I boken delar hon med sig av enkla knep för att minska de farliga gifterna kring barnen. Intervjuare: Mattias Österlund.

Fråga oss