Titta

The Yes Men

The Yes Men

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

The Yes Men

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Aktivisterna i The Yes Men utger sig för att vara representanter för Världshandelsorganisationen WTO. De använder påhittade namn och blir inbjudna till viktiga möten och konferenser. Genom att förtydliga företagens budskap och konsekvenserna av deras agerande för omvärlden kritiserar de dem och synliggör problem med global frihandel. Med liten budget och mycket humor vill The Yes Men peka på missförhållanden och miljöförstöring som resultat av jakten på ekonomisk vinning. Vi får följa med vid planeringen och genomförandet av några aktioner och se hur de bemöts som WTO-representanter i olika tv-intervjuer.

Ämnen:
Samhällskunskap > Demokratiska fri- och rättigheter
Ämnesord:
Aktivism, Företagens samhällsansvar, Företagsetik, Politik, Politiska aktivister, Samhällsvetenskap, Statskunskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaEn bok, en författare

Popmusik rimmar på politik

Journalisten Anna Charlotta Gunnarson beskriver i "Popmusik rimmar på politik" popmusiken som en pålitlig barometer över det politiska klimatet. Ebba Gröns Die Mauer och aktivism i Eurovision Song Contest är några av många exempel. Intervjuare: Tara Moshizi.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet - unga sexualförbrytare

En ung sexualförbrytare berättar

Hur kommer det sig att barn och unga begår sexuella övergrepp mot andra barn och ungdomar? Och vad gör samhället för att hjälpa förövarna så att de inte gör det igen? Vi möter en ung sexualförbrytare som berättar om vad han har gjort och vad han får för hjälp.

Fråga oss