Titta

Where in the world is Osama bin Laden?

Where in the world is Osama bin Laden?

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Where in the world is Osama bin Laden?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Filmaren Morgan Spurlock ger sig iväg för att leta efter Usama bin Ladin i bland annat Egypten, Saudiarabien och Afghanistan. I uppdraget ingår att lära sig mer om Usama bin Ladins kulturella bakgrund för att förstå vad som präglat honom. Spurlock välkomnas hem till människor och får uppleva länderna på ett annat sätt än hur de vanligen skildras i västerländsk media. Under resan upptäcker han saker som skiljer kulturer åt, men också det som förenar.

Ämnen:
Samhällskunskap > Politik och statskunskap > Andra länders politik och statsskick
Ämnesord:
Antiamerikanism , Arabländerna, Förenta staterna, Internationella relationer, Konspirativ verksamhet, Kulturmöten, Politik, Samhällsvetenskap, Statskunskap, Terrorism
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Mer allmänbildande & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaEn bok, en författare

Afrika vänder

Sten Rylander, tidigare ambassadör, har i över trettio år följt den afrikanska utvecklingen på nära håll. Han menar att kontinenten har stor framtidspotential i kraft av rika naturresurser och en växande konsumentmarknad. Samtidigt är fattigdomen fortfarande utbredd och inkomstklyftorna ökar. Intervjuare: Marika Griehsel.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBarnaministeriet dokumentär

Vi vill inte bli döda

Barnen på Dimvädersgatans förskola i Biskopsgården i Göteborg har fått nog av allt våld som drabbat staden, och i synnerhet stadsdelen, på senare tid. Leyal och Salin är två av barnen som tillsammans med personalen mobiliserar för att visa sitt motstånd och sprida ett budskap om kärlek och vänskap.

Fråga oss