Titta

Occupy - protesterna på Wall Street

Occupy - protesterna på Wall Street

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Occupy - protesterna på Wall Street

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hösten 2011 grundades rörelsen "Occupy" i New York. Människor från olika samhällsskikt gick samman och protesterade mot sociala och ekonomiska ojämlikheter, företagens girighet och deras påverkan på regeringen. Kapitalismens ikoniska kärna Wall Street blev startplatsen för att väcka makthavarna. Vi möter några av rörelsens nyckelpersoner som tillsammans med journalister och filosofer lotsar oss genom rörelsens bakgrund, genomslag och framgång. Men hotet mot aktivisterna fanns närmare än de anat.

Ämnen:
Samhällskunskap > Ekonomi
Ämnesord:
Bankväsen, Politik, Proteströrelser, Samhällskritik, Samhällsvetenskap, Sociala rörelser, Statskunskap, Utomparlamentariska metoder
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
TittaUR Samtiden - Samiska veckan 2014

Queering Sápmi

Sara Lindquist, projektledare för Queering Sápmi, går genom projektets arbete, dess svårigheter och dess genomslag. Ingången var att ta reda på vad som händer om man både tillhör en etnisk och en sexuell minoritet. Inspelat 7 mars 2014 på Västerbottens museum i Umeå.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
LyssnaBildningsbyrån - sex

Kåt hela livet

Sex mellan äldre ses som något äckligt, säger före detta RFSU-basen Margo Ingvardsson. Numera kämpar hon för äldres rätt till sin sexualitet. Forskningen visar att passionen och driften finns kvar, även när man har blivit gammal och skröplig.

Fråga oss