Titta

Jag är Dublin

Jag är Dublin

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

Jag är Dublin

Produktionsår:
Längd:

Ahmed lever gömd i Sverige efter att ha flytt från Somalia. Han har varit i Europa i sex år. När Ahmed kom till den italienska ön Lampedusa med en överfylld liten båt tvingades han lämna fingeravtryck. I det ögonblicket blev han ett så kallat "Dublinfall". Enligt EU:s Dublinförordning kan han bara söka asyl i det första landet i Europa som han kommer till. Han försökte ta bort huden på sina fingertoppar med rakhyvel i hopp om att inte kunna hittas i EU:s databaser. Men han hittades och har fått avslag både i Sverige och i Finland. Han och hundratals andra "Dublinfall" lever i Europa i ovisshet och utan kontroll över sina liv.

Ämnen:
Samhällskunskap > Individer och gemenskaper > Immigration
Ämnesord:
Asylpolitik, Europa, Europeiska unionen, Flyktingar, Flyktingfrågor, Flyktingpolitik, Migration, Samhällsvetenskap, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Högskola

Mer högskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaUR Samtiden - Allas rätt till utbildning

Medicinska aspekter på studie- och yrkesvägledning

Marina Jonsson och Marianne Parmsund från Centrum för arbets- och miljömedicin redogör för projektet "Hälsosam Yrkesdebut". De ger konkreta förslag på hur man kan arbeta med studie- och yrkesvägledning i skolan för elever med astma, allergier och andra sjukdomar. Eleverna ska få hjälp att välja yrke som passar hälsan de har. Inspelat den 20 april 2017 i Brygghuset i Stockholm. Arrangör: Lärarfortbildning AB.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaBildningsbyrån - rasism

Rasismens orsaker

Bildningsbyrån tar oss med på en resa till London, där vi tittar närmare på kolonialismens historia och det mänskliga psyket. Vi försöker ta reda på varför rasism i olika former uppstår. En del forskare menar att vi kan finna förklaringar i psykologiska mekanismer medan andra menar att det är viktigt att utforska orsakerna på ett politiskt plan.

Fråga oss