Lyssna

Nachrichten auf Deutsch 2017

Nachrichten auf Deutsch 2017

Om Nachrichten auf Deutsch 2017

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Vår reporter i Köln presenterar aktualiteter, enkelt formulerade och i lugnt och behagligt tempo för alla som vill lära sig tyska. Språknivå: A2-B1.

Till första programmet

Nachrichten auf Deutsch: 2017-01-21MaterialDela

Vill du länka till en del av programmet? Välj starttid där spelaren ska börja och välj sluttid där den ska stanna. 

Länken till ditt klipp hamnar i rutan "Länk till klipp".

2017-01-21

Avsnitt 1

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Terrorattack i Berlin, vilka känslor skapar det hos tyska ungdomar? Tyska landslagets tränare Silvia Neid blir utnämnd till årets tränare av FIFA. Schweizisk domstol fastlår att simundervisning är obligatorisk för alla.

Ämnen:
Moderna språk > Tyska > Nyheter
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Nachrichten auf Deutsch

2016
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-01-23

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Under nyårsnatten i Köln blev många kvinnor attackerade och ofredade. Hur känner tyska ungdomar efter attackerna? Kölns borgmästare stod för ett omtalat uttalande om hur kvinnor bör skydda sig.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-02-06

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. I januari var det joggingbyxans dag i Tyskland. Kan man ha joggingbyxor i skolan? Flyktingar har svårt att komma in på diskon och klubbar i Freiburg. Tyskland är världsmästare i handboll.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-02-20

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Under februari och mars är det vissa som fastar i Tyskland. Hör om spanjoren som bor i Berlin och bloggar om kulturella skillnader. Berlins filmfestival Berlinale samlar många stjärnor.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-03-05

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Reportern Thilo Jahn rapporterar direkt från finalen i tyska Melodifestivalen. Protester mot flyktingförläggningar. Tyskar äter mycket frukt och grönsaker - vilka är deras favoriter?

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-03-19

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Hur studerar tyska ungdomar? Reportern Thilo Jahn frågar runt i Köln. Mark Zuckerberg på besök i Berlin. Vad han ska göra åt hatkommentarer på internet verkar vara den mest brännande frågan.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-04-02

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Få tyskar köper begagnade kläder. Möt tyska Tina som dock älskar att shoppa second hand. Vår reporter, Thilo, intervjuar tyske John som stöttar Bernie Sanders i den amerikanska valkampanjen.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-04-16

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. En satir om den turkiske presidenten Erdogan väcker uppmärksamhet. Vår reporter, Thilo Jahn, rapporterar från den tyska musikgalan Echo. Hör om Fairteiler, ett kylskåp där de som har mat över lämnar och de som inte har mat kan hämta.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-04-30

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Tyskland har en konstig lag kvar från 1800-talet, den kallas "förolämpning av kunglighet". Stand-up comedy är populärt i Tyskland, till och med i tvättstugor. Det flygande spagettimonstret är en skämt-religion.

Svårighetsgrad
A2, B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-05-14

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Våren är här, vad gör tyska ungdomar då? Strängare regler för övergrepp mot kvinnor. Tyskland förbereder sig för fotbolls-EM.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-09-03

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Rapport från de tyska framgångarna i OS i Rio de Janeiro. Skate och surfing blir nya sporter i nästa OS. Vad tycker tyska skejtare om det? Kontroversiellt förslag om Burka-förbud. Hör klassisk musik med blåsinstrument.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-09-17

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. "Wir schaffen das" - ett år efter Angela Merkels berömda uttalande om flyktingsituationen är den tyska hjälpviljan fortfarande stor. I Köln bor de två syriska systrarna Marwa och Enas som håller på att lära sig tyska. I Tyskland blir utländska filmer och tv-serier dubbade och nu har Homer i "The Simpsons" fått en ny röst. Den andra upplagan av den tyska Lollapalooza-festivalen ägde rum i Berlin. Det legendariska hiphopbandet Die Beginner var en av artisterna som uppträdde.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-10-01

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Mer än sju miljoner tyskar spelar Pokemon Go men intresset har börjat falna. Det är återigen dags för Oktoberfest i München och i år är säkerhetsarrangemangen större än någonsin. Efter vinst i både Australian och US Open är tyska Angelique Kerber ny världsetta. Det nya bandet GOLF tar Tyskland med storm, men vilka som döljer sig bakom maskerna är en välbevarad hemlighet.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-10-15

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Den 3 oktober firar Tyskland sitt återförenande. I år var det en stor fest i Dresden med besök från såväl Angela Merkel som demonstranter. För eleverna Martin och Natalie är det en extra anledning att fira, då de också har ledigt från skolan. Lena Kuhlmann har drömjobbet, hon reser runt i världen och bedömer världsrekord för Guinness Book of Records. I tider av enhetsfirande är det särskilt viktigt att tänka efter. Därför vill rockbandet Jennifer Rostock från Berlin uppmana väljarna att inte lägga sin röst på AFD - Alternative für Deutschland.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-10-29

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. För studenter i Tysklands universitetsstäder är det svårt att hitta boende. Ett nytt datorspel ska hjälpa festsugna att komma in på den populära nattklubben Berghain i Berlin. Alla skolor i Tyskland ska få gratis wifi. Den populäre singer/songwritern Clueso har släppt ett nytt album med titeln "Neuanfang".

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-11-12

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Nujeen Mustafa från Syrien är förlamad sedan födseln men lyckades ändå fly till Tyskland i rullstol. Spelet Quidditch från Harry Potter-filmerna har nu blivit verklighet vid universitetet i Bremen. Många tyska politiker är chockade över Donald Trumps seger i presidentvalet i USA. Tim Bendzko från Berlin toppar listorna med sin nya singel.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-11-26

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. I Köln driver Ali Can en hotline dit folk kan ringa för att prata om sina rädslor över invandringen. Obama har varit på sitt sista statsbesök i Berlin. Politikern Claudia Bogedan vill att mobiltelefoner ska få börja användas i klassrummet. Dessutom ny musik från det österrikiska bandet Bilderbuch.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2016-12-10

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Det är dags för Nachrichtens årskrönika och vi tar upp ett urval av de viktigaste händelserna år 2016. Politiskt var flyktingfrågan central. Även om flyktingsituationen bidrog till ett oroligt samhällsklimat så ställer fortfarande många medmänniskor upp med hjälp till de nödställda. På sportfronten handlade det mycket om OS och EM medan 2016 musikaliskt var de efterlängtade comebackernas år.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2016
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler
2017
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-01-21

Avsnitt 1

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Terrorattack i Berlin, vilka känslor skapar det hos tyska ungdomar? Tyska landslagets tränare Silvia Neid blir utnämnd till årets tränare av FIFA. Schweizisk domstol fastlår att simundervisning är obligatorisk för alla.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-02-04

Avsnitt 2

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Falska nyheter blir allt vanligare. Vår reporter i Köln träffar David som jobbar med att kontrollera sanningshalten i nyheter på Facebook. Överraskande förlust för tyska handbollslandslaget. Tyska läkare får skriva ut cannabis till patienter med svåra smärtor.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-02-18

Avsnitt 3

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Vår reporter pratar med en tysk astronaut som vill åka till månen. I Tyskland åker man just nu mycket skidor. Både Schweiz och Tyskland har producerat satirvideos om Donald Trump. Musiken från die Antilopengang handlar om pizza.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-03-04

Avsnitt 4

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Tyska ungdomar tycker att skolan börjar för tidigt på morgonen. Förslag om att genomsöka asylsökandes mobiltelefoner väcker motstånd. Storslam för tysk skidskytt i VM i Österrike. Festivalmusik.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-03-18

Avsnitt 5

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Högt uppsatta politiker i Tyskland och Turkiet har meningsskiljaktigheter. Hör om videobloggen som överbryggar klyftor mellan tyskar och syrier. Ett konstprojekt i Zürich gör det möjligt för människor att uppmärksamma förlorad tid.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-04-01

Avsnitt 6

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Vårkänslor i Tyskland, Dominik från Köln berättar hur han använder sin cykel. Franz-Walter Steinmeier blir ny förbundspresident i Tyskland, men det är fortfarande Angela Merkel som bestämmer. Donald Trump ignorerar Angela Merkels försök till en handskakning. Tysklands roligaste fotbollsspelare Lukas Podolski tar avsked.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-04-15

Avsnitt 7

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Ämnet "lycka" står på skolschemat i Tyskland. Försvarsminister Ursula von der Leyen vill försvara Tyskland mot cyber-angrepp. På universitetet i Bonn firar de Harry Potters 20-årsjubileum.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-04-29

Avsnitt 8

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Attentat innan fotbollsmatch i Dortmund svetsar samman fans från olika lag. Omröstning i Turkiet. Ska president Erdogan få mer makt? Popmusik med låttext som apor har valt ut.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaNachrichten auf Deutsch

2017-05-13

Avsnitt 9

Nyheter från de tyskspråkiga länderna med tonvikt på Tyskland. Hur duktiga är tyska ungdomar på engelska? Matte-Olympiad i Bremerhaven. Tyska inrikesministern, Thomas de Maizière, skriver kontroversiellt om tyska värden.

Svårighetsgrad
B1
Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Visa fler

Mer gymnasieskola & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaFais pas ci, fais pas ça

Amiez-vous Chopin ?

Del 6 av 8. Lilla Salomés barnvakt har ständigt nya ursäkter för att hon kommer försent. Valérie installerar ett program på datorn hemma för att hon ska kunna se vad som försiggår när hon inte är där. Fabienne vet inte vad hon ska göra när hon ser vem Soline kysser.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaAnders vs franska

Anders spelar fotboll

Anders följer med Anna till hennes fotbollsträning. Där får han spela med Annas lag och lära sig en fransk hejaramsa.

Fråga oss