Titta

7 jours sur la planète

7 jours sur la planète

Om 7 jours sur la planète

Aktualitetsmagasin på franska med de viktigaste nyhetshändelserna presenterade i kortare och längre inslag. Programmet produceras av TV5Monde en gång i veckan och vänder sig till alla som vill ta del av nyhetsflödet och samtidigt lära sig franska. Till varje program finns interaktiva övningar på TV5Monde:s webb - från nybörjarnivå till avancerad. Länk till övningarna finner du under fliken "Fördjupning".

Till första programmet

7 jours sur la planète: 2017-03-18

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet går inte längre att spela upp på UR Skola.

Dela

2017-03-18

Produktionsår:
Längd:

Nyheter på franska. Rubriker: Extremhögern misslyckades i parlamentsvalet i Nederländerna. I Frankrike är förundersökningen mot presidentkandidaten François Fillon inledd. Nu har EU sagt att det är ok att förbjuda slöja på jobbet. Schweiziska dagstidningen "Blick" är i öppen konflikt med Turkiets president Erdo?an. I Kanada ser man en kraftig ökning av aktiv dödshjälp. Offentliga skolor på väg att försvinna i Marocko. Och i Italien ger kooperativ ut parmesanobligationer. Veckans gäst: Sophie Gherardi, chef för Centre d'étude du fait religieux.

Ämnen:
Moderna språk > Franska > Nyheter
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i 7 jours sur la planète

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2017-04-01

Nyheter på franska. Rubriker: Generalstrejk i Guyana. Brexit, nu är det dags! Juridiskt process mot företaget Eternit efter asbest-skandal i Belgien. På jakt efter kobolt i Centralrepubliken Kongo. Situationen i Mosul, Irak. Trump och energi i USA. Youtubers mot svälten i Afrika. Veckans gäst: Ilhame Taoufiqi, korrespondent på TV5MONDE.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2017-04-08

Nyheter på franska. Rubriker: Många döda i gasattack i Syrien. Bombattentat i Sankt Petersburgs tunnelbana i Ryssland. Kraftmätning mellan regering och demonstranter i Franska Guyana. Presidentkandidaterna i Frankrike möttes i lång tv-debatt. Porträtt av den nyvalde presidenten Vucic i Serbien. Bombardier-chefer avstår från omstridda bonusar i Kanada. Följ med till en fängslande restaurang i Italien.Veckans gäst: François Durpaire, historiker och författare.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2017-04-15

Nyheter på franska. Attentat mot Dortmunds spelarbuss i Tyskland. Begravningar och undantagstillstånd i Egypten. Kanada: president Trudeau hedrar minnet av stupade vid Vimy 1917. Polemik kring tv-serie i Kanada. Frankrike vägrar lämna tillbaka värdeföremål stulna på 1800-talet till Benin. Veckans gäst: Louis-Georges Tin, ordförande i organisationen CRAN. Frankrike: Bob Marley-utställning i Paris.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2017-04-22

Nyheter på franska. Misstänkta för attentatsförberedelser gripna några dagar före presidentvalet i Frankrike. President Hollande beviljade franskt medborgarskap för 28 afrikanska veteraner från forna kolonier. Premiärminister May utlyser nyval i Storbritannien. Omtvistat resultat i folkomröstningen i Turkiet står fast. De förlorade barnens park mitt i Paris, Frankrike. Lågpriskyckling från Europa översvämmar matmarknaderna i Cotonou, Benin. Made in Senegal: ny webbsida ska stimulera den lokala ekonomin i Senegal. Veckans gäst: Smyckesdesigner Charlotte Guillardet.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
Titta7 jours sur la planète

2017-03-25

Nyheter på franska. Rubriker: Ett terrorattentat har skördat flera liv i London. I den belgiska staden Bryssel minns man attentaten som hände för ett år sedan. Kongo-Kinshasas provins Kasaï har problem med våldsamheter. Lärare strejkar i Gabon. Sydsudan firar Världsvattendagen 2017. I Brasilien har man avslöjat en export av ruttet kött. Bruno Le Roux avgår som Frankrikes inrikesminister. I Senegal används wolof som stöd för det franska språket. I Kenya lagar man mat utan att skada naturen eller sin hälsa. Veckans gäst: Raphael Haddad, författare och chef för kommunikationsbyrån Mots-Clés

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola
Beskrivning

Mer gymnasieskola & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaKortfilmsklubben - tyska

Kann ja noch kommen

Allt som behövs är en sista underskrift. Mamman, de nya föräldrarna och kvinnan från adoptionsbyrån vill ha mötet överstökat så fort som möjligt. De väntar på Mirko, pappan som aldrig har träffat sina barn.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaAnders vs franska

Anders kommer fram

Anna Lacheny lär Anders vad man ska tänka på när man ska lära sig franska. Dessutom springer de på ett par gubbar som spelar boule.

Fråga oss