Titta

Orka plugga

Orka plugga : Textgenrer - brevDela

Textgenrer - brev

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Tips på hur du kan skriva brev. Välj en passande hälsningsfras och bestäm om brevet ska skrivas med ett formellt eller informellt språk.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Didaktik och metod, Svenska > Skrivande
Ämnesord:
Brevskrivning, Skriftlig framställning, Språkvetenskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Förstå kunskapskraven - romani chib/arli

Att utveckla ett resonemang

Ett av Skolverkets kunskapskrav i svenska för årskurs 9 förklaras: "Dessutom kan eleven utifrån egna erfarenheter, olika livsfrågor och omvärldsfrågor tolka och föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang om budskap som är tydligt framträdande och budskap som kan läsas mellan raderna eller är dolda i olika verk." Berättare: Veli Brijani.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Sverige sviker

Vi möter några av de ungdomar som haft en tuff resa genom skolan och inte nått de uppsatta målen. Skolan har inte lyckats ge det stöd ungdomarna behöver. Nedskärningar, politiska beslut och mobbning har påverkat deras psykosociala situation. En filmversion med valda delar ur dokumentärserien Sverige sviker.

Fråga oss