Titta

Orka plugga: Vad blir en nyhet?

Orka plugga: Vad blir en nyhet?Dela

Vill du länka till en del av programmet? Välj starttid där spelaren ska börja och välj sluttid där den ska stanna. 

Länken till ditt klipp hamnar i rutan "Länk till klipp".

Vad blir en nyhet?

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vad är en nyhet och vad förväntas av en journalist inom public service? Om nyhetsvärdering och journalistens yrkesroll.

Ämnen:
Information och media
Ämnesord:
Massmedia, Nyhetsjournalistik, Publicistik, Tidningar, Tidskrifter
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9

Mer grundskola 7-9 & information och media

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaOrka plugga

Källkritik - att dela på internet

Hur källkritisk är du när du delar saker vidare på internet? Förr när vi delade information med varandra kanske det stannade mellan dig och dina vänner eller vid middagsbordet. Men idag kan du dela saker vidare snabbt och till väldigt många. Därför är det kanske extra viktigt att det du delar och skickar vidare faktiskt är sant.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
LyssnaTänk till snackar stress

Sociala medier

I sociala medier matas vi med perfekta middagar, snygga outfits och ständiga nyhetsuppdateringar från hela världen. Hur får det oss att må egentligen? Vi träffar Rokibath som mått väldigt dåligt på grund av sociala medier. Antropologen Haris Agic berättar om hur man jämförde sig med varandra under 1800-talet och drar paralleller till dagens selfies. Vi ringer också bloggaren och modellen Lisa Tellbe och ställer frågor om hennes perfekta flöde.

Fråga oss