Titta

Barn till salu

Barn till salu

Om Barn till salu

Barnsexhandel sker över hela världen och är ett växande problem. Över hela världen finns barn som är offer för den cyniska handeln. Många på grund av fattigdom. Vi åker till olika delar av världen för att höra barns berättelser om barnsexhandel och hur de drabbats.

Till första programmet

Barn till salu : En clown i red light districtMaterialDela
 1. Det är jättefarligt
  att vara i Kamathipura.

 2. Man måste vara försiktig.

 3. Men det är jätteviktigt
  att visa vad som händer här-

 4. -och att vi måste göra något.

 5. Vi ska åka till Kamathipura.
  Det är ett "red light district".

 6. Mumbai är
  den indiska sexindustrins huvudstad.

 7. Och Kamathipura är Asiens näst
  största område för prostitution.

 8. Här bor barnen med sina mammor
  i små rum eller skjul-

 9. -ibland till och med på gatan.

 10. Det finns maffia där. Vi kan inte
  filma där. Det är jättefarligt.

 11. Rupesh heter jag.
  Jag är clown, skådespelare-

 12. -regissör och filmskapare
  och jag bor i Indien, här i Mumbai.

 13. När vi började spela
  i red light district i Mumbai-

 14. –var det en chock.

 15. Trafficking, alla vet om den.
  Men det andra är-

 16. -att kvinnorna när de är unga,
  16-17, år och föder barn-

 17. –om det är en tjej,
  så säljer man och köper barn-

 18. -för 500 eller 1 000 kronor.

 19. Och de bor där i red light district.
  "It's like hell living there".

 20. För dem som växer upp här
  mitt i sexhandeln-

 21. -är det svårt
  att se en annan framtid.

 22. Enligt statistik
  är över 200 000 barn-

 23. -utsatta för barnsexhandel
  bara i Mumbai.

 24. Få vågar söka hjälp. Rupesh jobbar
  därför med Clowner utan gränser-

 25. -för att visa barnen
  att det finns ett annat liv.

 26. För tjejerna som föds och växer upp
  i red light district-

 27. -är det 100 procent risk
  att de får samma yrke som sin mamma.

 28. Men om nån organisation hjälper dem,
  kan de komma ut därifrån.

 29. Vi jobbar med att stoppa
  andra generationens prostitution-

 30. -så vi jobbar med flickorna där-

 31. -och lär dem clowneri och teater.

 32. Det är det vi gör här.

 33. Bli inte rädd om du gör fel.
  Var stöttande och säg "Det är okej".

 34. Ungefär 90 procent
  av alla prostituerade i Indien-

 35. -har tvingats till det
  redan som barn.

 36. Det är ett hårt liv,
  och barnen berövas sin barndom.

 37. Men som clown lyckas Rupesh få dem
  att glömma sina sorger.

 38. I alla fall för en stund.

 39. De tycker jättemycket om
  när vi gör clownföreställningar.

 40. Vi skapar ett bra minne.

 41. Och minnet ger hopp.

 42. När du har hopp kan du drömma.

 43. Och när du drömmer kan du göra
  ett "change in your life".

 44. Textning: Tora Lane Malagón
  www.btistudios.com

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Bädda in ditt klipp:

Bädda in programmet

Du som arbetar som lärare får bädda in program från UR om programmet ska användas för utbildning. Godkänn användarvillkoren för att fortsätta din inbäddning.

tillbaka

Bädda in programmet

tillbaka

En clown i red light district

Avsnitt 3 av 4

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I det farliga red light-distriktet i Mumbai i Indien arbetar Rupesh Tillu för organisationen Clowner utan gränser. Där utsätts enligt statistiken över 200 000 barn för sexhandel, och för dessa barn är det svårt att se en framtid utanför bordellerna. Men Rupesh vill visa dem att det finns en annan värld. Han tar barnen från bordellerna på dagarna och lär dem clownkonster och visar föreställningar. "Vi skapar ett bra minne. Och minnet ger hopp. När du har hopp kan du drömma. Och kan du drömma kan du göra en förändring i ditt liv", säger Rupesh Tillu. Programmet är en del av Musikhjälpen 2017.

Ämnen:
Samhällskunskap
Ämnesord:
Barnprostitution, Frivillig hjälpverksamhet, Indien, Samhällsvetenskap, Sexologi, Sociala frågor
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Gymnasieskola

Alla program i Barn till salu

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarn till salu

Bacha bazi i Afghanistan

Avsnitt 1 av 4

I exempelvis Afghanistan och Pakistan finns ett fenomen som kallas bacha bazi - lek med pojkar. Unga, fattiga pojkar kidnappas eller säljs av sina föräldrar. De kläs i kvinnokläder och tvingas dansa på fester. Efter festerna händer det att äldre män bjuder på pojkarna. Pojken eller pojkarna måste följa med den högstbjudande hem. Ofta blir de utsatta för våldtäkt. Mujtaba Attai är ordförande för Sveriges ensamkommandes förbund och vet vad det innebär att vara fattig och utsatt i Afghanistan. Han försöker få dem som drabbats av bacha bazi att prata om det för att få hjälp. Men det är svårt eftersom det är så skamfyllt. Programmet är en del av Musikhjälpen 2017

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarn till salu

Gränsvakter mot trafficking

Avsnitt 2 av 4

På gränsen mellan Nepal och Indien arbetar Sita som gränsvakt. Hennes uppdrag är att upptäcka och stoppa trafficking av flickor från Nepal till Indien. Det finns över 200 000 nepalesiskor i den indiska sexindustrin. Många är barn, en del är så små som åtta år. De hålls fångna på bordeller och vissa får ta emot 40 män varje dag. Organisationen Sita arbetar för har hem där flickor som räddats kan bo och få utbildning. Många som jobbar för organisationen har själva blivit fritagna från bordeller eller stoppade vid gränsen. Genom sitt arbete vill Sita och de andra förhindra att flickor hamnar i barnsexhandeln. Programmet är en del av Musikhjälpen 2017.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarn till salu

En clown i red light district

Avsnitt 3 av 4

I det farliga red light-distriktet i Mumbai i Indien arbetar Rupesh Tillu för organisationen Clowner utan gränser. Där utsätts enligt statistiken över 200 000 barn för sexhandel, och för dessa barn är det svårt att se en framtid utanför bordellerna. Men Rupesh vill visa dem att det finns en annan värld. Han tar barnen från bordellerna på dagarna och lär dem clownkonster och visar föreställningar. "Vi skapar ett bra minne. Och minnet ger hopp. När du har hopp kan du drömma. Och kan du drömma kan du göra en förändring i ditt liv", säger Rupesh Tillu. Programmet är en del av Musikhjälpen 2017.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBarn till salu

Barnbrudar i Libanon

Avsnitt 4 av 4

I Libanon är barnäktenskap vanliga. Det beror på att många syriska flyktingar kommit dit på grund av kriget. Familjerna har ofta fått lämna allt och därför tvingas de gifta bort flickor i 12-13-årsåldern för att klara sin försörjning. Noor var tvungen att gifta sig med en man som misshandlade henne och utsatte henne för sexuella övergrepp. När hon blev gravid lämnade hon honom. Men skilsmässor är skamfyllda och ovanliga. Programmet är en del av Musikhjälpen 2017.

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning

Mer grundskola 7-9 & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Gymnasieångest

Att välja det jag borde eller det jag vill

Möt Victoria och Joatin som arbetar som systemutvecklare, men valde helt olika vägar för att nå dit. Hur vet man att man valt rätt gymnasium och rätt program? Coacherna Beri Gerwise och Fares Hamed svarar. I Solskensskolan får eleverna prova på forumspel om sin egen framtid.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i världen

Trafficking i Europa

FN har gjort en grov beräkning att cirka 1,2 miljoner barn varje år utsätts för människohandel, så kallad trafficking. Handel med människor är idag den tredje största brottsliga verksamheten i världen, näst efter narkotika- och vapenhandel. Både flickor och pojkar utnyttjas sexuellt, som billig arbetskraft och soldater, adopteras bort eller tvingas begå stölder, tigga och smuggla narkotika. Vi träffar Kajsa Wahlberg som är kommissarie inom polisen i Stockholm. Hon berättar om ett tillslag i en lägenhetsbordell nära hennes arbetsplats. Där hade sex unga kvinnor från Östeuropa och Nigeria hållits kvar mot sin vilja. Programmet är en del av Musikhjälpen 2017.

Fråga oss