Titta

Berätta för mig - meänkieli

Berätta för mig - meänkieli

Om Berätta för mig - meänkieli

Rodde går i sexan och när jobbiga saker händer så pratar han med storasyster Julia. Rodde berättar om grupptryck, mobbning och rädslor. Vad ska man göra när man får reda på att någon blir mobbad? Hur ska man skydda sig från grupptryck? Och vad gör man när en vän känner sig utanför kompisgruppen? En dramaserie som är tänkt att användas som diskussionsunderlag för frågeställningar om mobbning, utsatthet och grupptryck.

Till första programmet

Berätta för mig - meänkieli : ChattenDela
 1. -Hej, gullunge.
  -Hej.

 2. -Hur är det? Jag saknar dig.
  -Jo, allt är bra.

 3. Okej. Är mamma hemma?

 4. -Fick du sms?
  -Det var bara nån i klassen.

 5. Okej.

 6. Vad då? Vem då?

 7. Rodde. Hur är det egentligen?

 8. -Det är en grej.
  -Okej.

 9. Berätta för mig.

 10. Vi har en chat-grupp i klassen
  där nästan alla är med.

 11. Okej.

 12. Jag fattar inte varför de håller på
  så här. Vad har Max gjort?

 13. Skrev du också nåt om Max?

 14. Mm...

 15. Jag ville inte att de skulle börja
  skriva saker om mig också.

 16. -Går Max i din klass?
  -Mm.

 17. -Men han är inte med i chat-gruppen?
  -Nej.

 18. Okej.

 19. Har Max gjort nåt, eller så?

 20. Nej.

 21. Några i klasen
  började prata skit om Max mamma.

 22. -Att hon drack för mycket och så...
  -Okej.

 23. Jag orkar inte med matte...

 24. -Titta. Det är Max mamma.
  -Filma.

 25. Vilket fyllo.

 26. Ge fan i att filma mig.

 27. Ge hit den!

 28. Ge fan i att filma mig.

 29. Max? Max.

 30. -Skynda dig till skolan, Max.
  -Ja, skynda.

 31. -Få se?
  -Jag lägger ut den i skolan.

 32. -Hej, Max. Hur är läget?
  -Så där.

 33. Vad är det som har hänt?

 34. Sen fick en lärare höra allt
  och sa till.

 35. -Det var Kalle och Marcus.
  -Ok. Kom så tar vi...

 36. Då blev det bättre ett tag.

 37. Sen startades chatten-

 38. -och folk i klassen började skriva
  saker om Max där i stället.

 39. -För då kunde ingen lärare säga till?
  -Mm.

 40. Då blev det bara värre. Några började
  lägga upp bilder på Max och så...

 41. Ingen som är med i chatten
  får säga nåt.

 42. Det var därför
  jag skrev saker om Max också.

 43. -Max verkar ha det väldigt tufft.
  -Jag vet.

 44. Men jag vill inte
  att de ska börja hålla på mot mig.

 45. Nej, det är klart.

 46. Ge fan i att filma mig.

 47. Vilket fyllo.

 48. Jag lägger ut den i skolan.

 49. Jag skrev i chatten att vi
  skulle låta Max vara och så.

 50. Gjorde du? Det är jättebra, Rodde.

 51. Jo, men det löste ingenting.

 52. Hur menar du?

 53. Nu har de
  börjat skriva saker om mig också.

 54. Vad hade du gjort?

 55. Men... Har du pratat med mamma
  om det här?

 56. Eller berättat för läraren?

 57. Nej. De är inte ens med i chatten.

 58. -Vet du hur man tar en skärmbild?
  -Ja.

 59. Ta en skärmbild på det de skriver
  och visa för mamma eller läraren.

 60. Jag ska göra det.

 61. -Hur gick det med Max mamma?
  -Läraren har hjälpt till mycket.

 62. De har pratat och så.

 63. Mm...

 64. -Jag måste sluta nu, Julia.
  -Okej.

 65. -Ring sen och berätta hur det gick.
  -Okej.

 66. -Lova att du berättar för mamma.
  -Jag lovar.

 67. -Hej då.
  -Hej då.

 68. Tja. Det är Rodde.

Hjälp

Stäng

Skapa klipp

Klippets starttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.

Klippets sluttid

Ange tiden som sekunder, mm:ss eller hh:mm:ss.Sluttiden behöver vara efter starttiden.

Chatten

Avsnitt 2

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I Roddes klass går Max. Max har problem hemma, hans mamma dricker för mycket och klasskompisarna hånar honom för det. En lärare sa till klasskompisarna men då fortsatte mobbningen i en chatt på nätet. Rodde är själv rädd för att bli mobbad så han skriver också elaka saker om Max i chatten. Har Rodde fallit för ett grupptryck?

Ämnen:
Modersmål och minoritetsspråk > Meänkieli, Värdegrund > Empati och kamratskap, Värdegrund > Mobbning
Ämnesord:
Grupptryck, Mobbning, Samhällsvetenskap, Sociala relationer, Socialpsykologi, Sociologi, Vänskap
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Berätta för mig - meänkieli

Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - meänkieli

Uthängd

Avsnitt 1

Rodde berättar alltid för storasyster Julia när det är någonting som bekymrar honom. Idag berättar Rodde om Yasmin som går i samma klass. Yasmin var sjuk och när hon kom tillbaka till skolan hade Rosa tagit Yasmins plats i kompisgänget. De gamla kompisarna började mobba Yasmin för hennes inlägg i sociala medier. Rodde är inte med i kompisgänget. Borde han trots det försöka hjälpa Yasmin?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - meänkieli

Chatten

Avsnitt 2

I Roddes klass går Max. Max har problem hemma, hans mamma dricker för mycket och klasskompisarna hånar honom för det. En lärare sa till klasskompisarna men då fortsatte mobbningen i en chatt på nätet. Rodde är själv rädd för att bli mobbad så han skriver också elaka saker om Max i chatten. Har Rodde fallit för ett grupptryck?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - meänkieli

Tex-mex

Avsnitt 3

Rodde har världens bästa storasyster. Med henne kan han prata om allt. Han berättar för henne att en av klasskamraterna gör sig rolig på hans bekostnad för att deras pappa kommer från Chile. Rodde vill inte visa hur ledsen han blir och klassen verkar inte förstå att han har tröttnat på de rasistiska skämten. Hur ska han få stopp på mobbningen?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - meänkieli

Triggad

Avsnitt 4

Idag berättar Rodde om Rosa som går i hans klass och tycker om att stå i centrum. En del klasskompisar triggar ofta den spydiga Rosa att göra narr av andra i skolan. Rodde tycker Rosa är kul och applåderar hennes elaka skämt och parodier. Men de som är målet för elakheterna känner sig mobbade. Är det verkligen rätt att skratta åt dem och Rosa då?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Skola
Längd:
TittaBerätta för mig - meänkieli

Osynlig

Avsnitt 5

Förr hängde Rodde jämt med vännerna Vera och Ali. De brukade spela in roliga videoklipp med sina mobiler och ladda upp på nätet. Allt ändrades då Rodde, Ali och Albin började spela fotboll på rasterna och fritiden. Vera gillar inte fotboll och Albin vill inte göra mobilvideos. Vera känner sig ensam och utstött ur kompisgänget. Kan Rodde göra någonting för att ändra på det?

Produktionsår:
2017
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6
Beskrivning

Mer grundskola 4-6 & modersmål och minoritetsspråk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Labba - finska

Jästöversvämning

Agneta ser köket som ett laboratorium fullt av kemiska äventyr men får problem då ett experiment med deg jäser över och hamnar över hela arbetsbänken. I studion tittar Beppe närmare på vad som egentligen händer när deg jäser genom att bygga en koldioxidraket.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Radioskrivarklubben - romani chib

Koco och Josefin

Koco och Josefin är jättekära. Deras högsta önskan är att gifta sig. Men Josefins föräldrar vill inte gifta bort henne med en rom. En dag beslutar sig Koco och Josefin för att rymma utomlands och gifta sig i hemlighet. Det blir en äventyrlig och problemfylld resa som tar en ände med förskräckelse.

Fråga oss