Lyssna

Feste & Feiern

Feste & Feiern : Weihnachtsmarkt in Hildesheim

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Weihnachtsmarkt in Hildesheim

Avsnitt 1 av 4

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I det här programmet får vi en bild av något som är typiskt för nästan varje stad i Tyskland under december månad - nämligen julmarknaden. Julmarknad i Tyskland är något alldeles extra. Här finns pyntet, klapparna, godiset och inte minst: rykande hett Glühwein! Vår reporter Matthias Haase fånger stämningen på julmarknaden i Hildesheim, inte långt från Hannover. Där träffar han glada människor som berättar om allt möjligt som har med julen att göra. Han lockar till prat, skratt och sång!

Ämnen:
Moderna språk > Tyska > Realia och kultur
Ämnesord:
Etnologi, Fester, Folkseder, Hildesheim, Högtider, Julmarknader, Socialantropologi, Tyskland
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9, Gymnasieskola

Alla program i Feste & Feiern

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaFeste & Feiern

Weihnachtsmarkt in Hildesheim

Avsnitt 1 av 4

Vi besöker julmarknaden i Hildesheim.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaFeste & Feiern

Weihnachtsmusik - klassisch und modern

Avsnitt 2 av 4

Vilka sånger sjunger man i Tyskland till jul?

Svårighetsgrad:
A1
Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaFeste & Feiern

Weihnachtsstress bei Familie Kress

Avsnitt 3 av 4

En liten dramatisering om hur det kan vara när julen närmar sig.

Svårighetsgrad:
A1
Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaFeste & Feiern

Überraschungsparty!

Avsnitt 4 av 4

Vi hänger med när några ungdomar ordnar en överraskningsfest.

Svårighetsgrad:
A2
Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola 7-9
Gymnasieskola
Extramaterial
Arbetsmaterial finns
Beskrivning

Mer grundskola 7-9 & moderna språk

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta ¡Pregunta ya!

Crisis económica

Den ekonomiska krisen från 2008 plågar fortfarande Spanien, och speciellt utsatta är ungdomar mellan 19-25 år. Vi möter nittonårige Jordi som söker jobb på dagarna och studerar på kvällarna. Dessutom åker vi till Girona utanför Barcelona där man har skapat en alternativ valuta till euron.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Nachrichten auf Deutsch Leicht

2019-04-27

Nyheter från Tyskland på mycket lätt tyska. EU-parlamentet i Strasbourg har röstat för förslaget att sluta ställa om tiden och 2021 är sista gången EU-länderna behöver ställa om klockan. Den mest framgångsrika tyske basketspelaren Dirk Nowitzki slutar spela efter 21 säsonger i amerikanska NBA och i början av april är hans karriär över. Den världskände svenske musikproducenten Avicii Tim Bergling avled tragiskt under förra året men jobbade på ett nytt album innan han dog och "SOS" är ett smakprov på kommande albumet TIM.