Titta

Mitt Sverige

Mitt Sverige

Om Mitt Sverige

Fokus ligger på sådant som kan tyckas normalt för någon som är uppvuxen i Sverige men som förmodligen är väldigt märkligt för en nyanländ. Varför tar vi av oss skorna inomhus? Varför säger vi tack när vi ändå inte vill ha något kaffe? Svenskar som bott i landet några år berättar om tabbar, missuppfattningar och språkliga grodor som de råkat ut för. Det bygger på igenkännandets glädje och att våga berätta om sina misstag.

Till första programmet

Mitt Sverige : Natur

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Natur

Produktionsår:
Längd:

Roberto tar en färja ut i skärgården för att träffa Anders som har ett fritidshus på en ö. De pratar om tystnaden och om det verkligen är typiskt svenskt att söka sig ut i naturen. Roberto träffar också Aní som älskar att plocka svamp. De samtalar om allemansrätten, hon visar var man kan hitta svamp och berättar hur hon tillagar den. Roberto hittar dessutom sin allra första kantarell!

Ämnen:
Svenska som andraspråk och sfi
Ämnesord:
Friluftsliv, Idrott, Naturen, Sport
Utbildningsnivå:
KomvuxKomvux

Alla program i Mitt Sverige

Mer komvux & svenska som andraspråk och sfi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Amira är här - med stödord

April, april

Det är första April. Yemi och Amira lurar Harry. Fast Harry kanske får det sista skrattet?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Amira är här - med stödord

Kom i form

Amira har tränat på gym. Men att lyfta vikter är inte så enkelt som hon tror.