Titta

Om färg

Om färg

Om Om färg

Hur känns vitt, vad kan man göra om man är mörkrädd och vad är rött för dig, kärlek, tango eller jordgubbar? Vad händer med ljuset i ett prisma och varför är stoppljusen röda? Hur skulle det vara om havet var gult och himlen gul? Hur är en riktigt gul dag? Var kommer saffran ifrån och hur ser djuren färger? Vilken färg har din mamma? Dessutom en spöksaga, dikter, musikfilmer och barns egna tankar och funderingar kring de olika färgerna.

Till första programmet

Om färg : Vitt

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Vitt

Produktionsår:
Längd:

I "Om färg - vitt" får du veta vad som händer när man lyser med en ficklampa genom ett prisma och varför ljuset är så viktigt för oss. Dessutom barnens egna funderingar kring färgen samt ett riktigt vitt måleri!

Ämnen:
Bild > Måla och skapa
Ämnesord:
Färglära (konst), Konst, Vitt
Utbildningsnivå:
Förskola, Grundskola F-3

Alla program i Om färg

Mer förskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Tiggy testar - teckenspråkstolkat

Ägghissen

Varför sjunker inte isbitarna i vattnet? Tiggy upptäcker att det finns nåt som kallas för densitet. Detta går att visa på ett snyggt sätt genom att ändra salthalten i en vätska och låta ett rått ägg flyta i den.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Bråkorkestern

Popmusik

Bråkorkestern åker på utflykt med turnébussen. Elaka häxan meddelar att det kanske är popmusik som kan ge den förtrollade prinsessan rösten tillbaka. Pia Piano lär Bråkorkestern spela pop. Men kommer det att fungera? I rollerna: Daniel Gustavsson, Hanna Dorsin och Hanna Isedal. Del 4.

Fråga oss