Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Om döden

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Om döden

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

I våra dagar ser vi döden mest på TV eller i dataspel, men vad tänkte människorna om döden under forntiden? Det går faktiskt att se på gravarna, och i programmet undersöks en gånggrift från stenåldern och en stor bronsåldershög. Fornteamet, Mirre och Hector, tar med hjälp av professor Ebba During reda på vad man egentligen kan få reda på om en forntida människa genom om att titta på ett skelett. Och hur enkelt är det att själv försöka sätta ihop ett plastskelett, med över 200 ben?

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Odens rike

Freja vägrar gifta sig

Om hur Tor får klä ut sig till kvinna när jätten Trym stjäl hans hammare. Lena är med på ett vikingablot.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Drottning Kristina

Historieministern och departementssekreterare Gustavsson lyckas flytta barnen framåt i tiden. De hamnar på Stockholms slott och får vara med om drottning Kristinas födelse. Lyckas de upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?

Fråga oss