Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Om makt

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Om makt

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hällristningar finns på många ställen i Sverige. Fornteamet, Susanne och Dahir, ger sig tillsammans med arkeologen Jonathan Lindström ut för att hitta några i mörkret, på ett ställe där man kanske inte tänker sig att det ska finnas. Spännande bilder finns det också i en gammal hövdingagrav i Kivik, som är Sveriges största från den här tiden. Följ med in i graven och följ hövdingen genom maktens historia under bronsåldern, när Sverige inte var Sverige utan bestod av en massa hövdingdömen. Hur gick det egentligen till att bestämma under forntiden?

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Odens rike

Sigurd Drakdödaren

Sagan om Sigurd som dödade en drake och vann en guldskatt var känd i hela vikingarnas värld. Arkeologen Lena letar efter vikingaskatter på Historiska museet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Karl X och Karl XI

Historieministern och departementssekreterare Gustavsson lyckas flytta barnen framåt i tiden. Anna och Johan får möta Karl X, men kungen mår inte riktigt bra. Lyckas de upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?

Fråga oss