Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Skönhet och mode

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Skönhet och mode

Produktionsår:
Längd:

Kort kjol, bronsarmband och skinnmockasiner - skulle kunna vara mode idag, men var det definitivt under bronsåldern. Människor har i alla tider brytt sig om hur de ser ut och velat smycka sig. Vi bjuder på en forntida modevisning med Mirre och Hector, med det äldsta modet från brons- och järnålder. Och Mirre bjuder på en håruppsättning som säkert skulle varit fantastiskt fin under bronsåldern, frågan är vad vi tycker om den nu? Dessutom pussbilder från forntiden - för att människor blev kära även då, det kan vi vara säkra på.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Misha i Ryssland

10-åriga Misha är soldat och beordras att spionera på sina kamrater. Man misstänker nämligen att det finns soldater som inte vill kriga mer. Och misstankarna stämmer. Under de år som kriget har rasat har det blivit allt svårare för både soldater och den ryska befolkningen. I februari 1917 gör de uppror.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedagboken

Elisabeth Olin

Bettys mamma Elisabeth är sångerska och har fått erbjudande om en roll på kung Gustav III:s nya opera. Men får hon ta den? Emma och Hugo får en sånglektion av operasångerskan Lena Hoel.

Fråga oss