Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Språk

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Språk

Produktionsår:
Längd:

Vad betyder ordet fellagi och varifrån kommer egentligen ordet helvete? Hur kan det ha låtit när vikingatidens människor pratade med varandra? Språk har alltid varit viktigt för människan, även under forntiden. Språkexperten Magnus Källström pratar fornnordiska, men hur mycket förstår man egentligen? Fornteamet, Linus och Mirre, besöker en Kalle runristare, en modern runristare som visar hur man gör runstenar idag och berättar om hur lång tid det tar att hugga en runa.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Med Ahmed i medeltiden

Brott

Ahmed hittar en gammal skinnpåse. Vad har den använts till? I jakten på sanningen gör Ahmed en resa tillbaka i tiden och lär sig om brott och straff i det medeltida Sverige.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Karl X och Karl XI

Historieministern och departementssekreterare Gustavsson lyckas flytta barnen framåt i tiden. Anna och Johan får möta Karl X, men kungen mår inte riktigt bra. Lyckas de upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?

Fråga oss