Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Himmel och jord

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Himmel och jord

Produktionsår:
Längd:

Idag tror de flesta att jorden är rund och att det är vi som snurrar kring solen. Men det har man inte alltid trott, många av forntidens människor till exempel trodde att solen drogs över himlen av en häst och att de själva var centrum av världen. I programmet går vi igenom olika föreställningar och ställer oss frågan hur vi idag kan vara så säkra på hur allt hänger ihop? Vi går igenom några av forntidens föreställningar, bland annat med hjälp av en animation av vikingarnas världsbild. Och hur var det med Fröslundssköldarna från bronsåldern, varför hittades de mitt på en åker på Kållandsö vid Vänerns strand? Fornteamet besöker Skårbyröset som var ett heligt berg under bronsåldern.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Misha i Ryssland

10-åriga Misha är soldat och beordras att spionera på sina kamrater. Man misstänker nämligen att det finns soldater som inte vill kriga mer. Och misstankarna stämmer. Under de år som kriget har rasat har det blivit allt svårare för både soldater och den ryska befolkningen. I februari 1917 gör de uppror.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedagboken

Elisabeth Olin

Bettys mamma Elisabeth är sångerska och har fått erbjudande om en roll på kung Gustav III:s nya opera. Men får hon ta den? Emma och Hugo får en sånglektion av operasångerskan Lena Hoel.

Fråga oss