Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Resa

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Resa

Produktionsår:
Längd:

Forntidens människor behövde inte resa lika mycket som vi gör till vardags, de hade ofta arbetet på samma ställe som där de bodde och släkten bodde i samma by. Men de som ville kunde färdas långt. I programmet tar vi upp resandet främst under vikingatid och följer med animationers hjälp det berömda vikingatåget med Ingvar den Vittfarne, som startade ett stort och äventyrligt vikingatåg år 1036 när han var 20 år gammal. Färden gick till mellanöstern, Särkland. Ett av skälen till att vikingarna kunde ge sig av på så långa färder var att de var så skickliga skeppsbyggare. Fornteamet Susanne och Dahir testar hur vikingarnas båtar gick att segla, ro och dra.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid > Vikingatiden
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia, Vikingafärder
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Frieda i Tyskland

Tolvåriga Frieda anmäler sig vid första världskrigets utbrott frivilligt för att hjälpa till vid ett krigssjukhus. I smyg hjälper hon en patient som har andats in en giftig gas. Sjuksystrarna menar att han inte kommer att överleva, men Frieda tror på motsatsen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnen som förändrade världen

Glorias modigaste dag

I den amerikanska södern på 1950-talet var Gloria Ray Karlmark ett av de första svarta barnen som fick plats på en skola som tidigare bara tagit emot vita barn. De var nio svarta barn som började i samma skola den dagen och de kallades "Little Rock Nine". Händelsen väckte starka protester och blev en världsnyhet. Gloria blev utsatt för rasistiska trakasserier men tvekade inte att gå kvar i skolan. Gloria Ray Karlmark räknas som en av medborgarrättsrörelsens främsta kämpar.

Fråga oss