Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Natur och djur

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Natur och djur

Produktionsår:
Längd:

Avlångt och mycket skogar och sjöar - så kan man beskriva att Sverige ser ut. Om man tänker sig tillbaka 20 000 år skulle varenda skolgård i Sverige vara täckt av den tjocka inlandsisen. I programmet visar unika animationer från SGU (Sveriges geologiska undersökningar) hur isen drog sig tillbaka och hur landet höjde sig. Animationerna avslöjar fakta, som att man för länge sedan kunde gå mellan Sverige och Danmark och att Stockholmsområdet var ett av de sista som kom upp ur vattnet. När isen försvunnit kom växter, djur och människor invandrande från olika håll. Vid Nämforsen i Ångermanland har det bott människor sedan stenåldern, och där finns mer än 2000 hällristningar med bland annat älgar. Det visar hur oerhört viktig älgen var i den här delen av landet.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Tobias i Österrike

Tioårige Tobias Klein är på väg uppför berget med mat till sin bror och morfar när han stoppas av italienska soldater. De österrikiska alperna är svåra att hitta i och soldaterna tvingar Tobias att bli deras vägvisare. Han för dem på villovägar och lyckas på vägen hjälpa en soldat som lämnats för att dö.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Kristina och Maria Eleonora

Anna och Johan är fast i historien. De jobbar i köket på Stockholms slott. Barnen får bevittna den märkliga historien om hur änkedrottning Maria Eleonora låter balsamera den döde Gustav II Adolf. Hon förvarar honom i sitt sovrum i nästan två år. Lyckas barnen upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?

Fråga oss