Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Den sanna historien

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Den sanna historien

Produktionsår:
Längd:

På 1600-talet trodde en del historiker att religionens och kulturens urhem låg i Uppsala. Det tror vi inte längre, men det visar hur historien hela tiden förändras. Vi tar upp olika syner på forntidens historia, historieskrivning och källkritik och hur historia använts i olika syften. Nazisternas symbol svastikan var till exempel en forntida symbol för solen innan nazisterna gjorde den till sin. Susanne och Dahir besöker Historiska museet och får följa med ner i det stora magasinet där det finns ungefär 20 miljoner föremål från forntiden. Arkeologen Lars Holmblad förklarar varför historien är viktig och vad man egentligen ska ha alla föremål till.

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid, Historia > Historieanvändning
Ämnesord:
Forntiden, Historia, Historieuppfattning, Sverige, Sveriges historia
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Odens rike

Mimers brunn

Om hur Oden blev av med sitt ena öga, om krigarna som samlas i Valhall och en gris som föds varje natt. Dessutom får vi se hur livet såg ut på en vikingagård.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Kristina och Maria Eleonora

Anna och Johan är fast i historien. De jobbar i köket på Stockholms slott. Barnen får bevittna den märkliga historien om hur änkedrottning Maria Eleonora låter balsamera den döde Gustav II Adolf. Hon förvarar honom i sitt sovrum i nästan två år. Lyckas barnen upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?

Fråga oss