Titta

Rena rama forntiden

Rena rama forntiden

Om Rena rama forntiden

Hur var det att leva under forntiden? Gick man i skolan då? Vad åt man, och hur gjorde man om man blev sjuk? Tillsammans med experter utforskar barn bland annat hällristningar, visar bronsåldersmode och lagar forntida mat. Vi får se gravar från stenålder och bronsålder, höra hur fornnordiska låter och hur man ristar runor. Dessutom följer vi med ner i Historiska museets stora magasin och får veta hur man kan använda historien i olika syften.

Till första programmet

Rena rama forntiden : Vikingar

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Vikingar

Produktionsår:
Längd:

Hur var det att vara barn under vikingatiden? Vad åt man? Hur skrev de? Hur bodde de? Vi får svar på många spännande frågor!

Ämnen:
Historia > Forntid och medeltid > Vikingatiden
Ämnesord:
Barn, Historia, Levnadsförhållanden, Sveriges historia, Vikingatiden
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Rena rama forntiden

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Brev från första världskriget

Tobias i Österrike

Tioårige Tobias Klein är på väg uppför berget med mat till sin bror och morfar när han stoppas av italienska soldater. De österrikiska alperna är svåra att hitta i och soldaterna tvingar Tobias att bli deras vägvisare. Han för dem på villovägar och lyckas på vägen hjälpa en soldat som lämnats för att dö.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedagboken

Olof Skötkonung

Hur gjorde man pengar på 1000-talet? Björn, som arbetade i kung Olof Skötkonungs myntverkstad berättar. Emma och Hugo besöker Riksbanken för att leta efter guldreserven.

Fråga oss