Lyssna

Baddräkten

Baddräkten

Om Baddräkten

Fadumah kommer från Somalia och hennes föräldrar vill inte att hon ska bada tillsammans med de andra barnen i klassen. Varje fredag måste Fadumah ändå följa med till simhallen och titta på. Det är ganska långtråkigt, men en dag hittar Fadumah en kvarglömd baddräkt i simhallen, och hon kan bara inte låta bli att prova den. Efter inläsningen intervjuas barn om hur det är att ha två hemländer, om att känna sig annorlunda och om längtan efter släktingar som bor långt borta. Mario pratar om sin längtan efter mormor i Chile, Sofia berättar om ett ensamt fikonträd i Iran, och om bröllop!

Till första programmet

Baddräkten : Del 1

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Del 1

Produktionsår:
Längd:

Fadumah sitter på bänken i simhallen och tittar på som vanligt. Det gör hon varje fredag. Fredag är baddag. Det är tråkigt att sitta där och bara titta på när de andra badar och har kul. Men Fadumah får inte bada, hennes föräldrar gillar inte att tjejer och killar badar tillsammans. Nästa fredag sitter hon där på bänken igen. Tills det blir för tråkigt att bara sitta still, då går Fadumah in i omklädesrummet. Där hittar hon en kvarglömd baddräkt. Fadumah kan bara inte låta bli att prova baddräkten. Hon står och precis och beundrar denna nya och ovanliga Fadumah i spegeln, när dörren går upp och hon är avslöjad. Sen berättar Mario om Chile och om sin längtan efter mormor som bor där, och Inaz berättar om Marocko. Del 1 av 3.

Ämnen:
Värdegrund > Genus och jämställdhet
Ämnesord:
Bada, Fiktiva berättelser, Invandrare, Kulturkrockar, Könsroller, Simhallar
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Baddräkten

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBaddräkten

Del 1

Det är fredag och Fadumah sitter som vanligt på bänken i simhallen och tittar på när de andra barnen badar. Hon får inte bada för hennes föräldrar gillar inte att tjejer och killar badar tillsammans. Det blir för tråkigt att sitta still och Fadumah går in i omklädningsrummet. Där hittar hon en kvarglömd baddräkt som hon inte kan låta bli att prova. Hon står och beundrar den nya och ovanliga Fadumah i spegeln, när dörren går upp och hon är avslöjad. Anja Lundqvist läser Åsa Storcks bok. Efter berättelsen berättar Mario om Chile och om sin längtan efter mormor som bor där. Inaz berättar om Marocko. Del 1 av 3.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBaddräkten

Del 2

Fadumah provar en baddräkt hon har hittat i simhallens omklädningsrum. Dörren öppnas och simläraren Susannah kommer in. Fadumah är upptäckt. Simläraren Susannah är inte arg, istället ger hon Fadumah en lapp som hon ska visa för sin mamma. Det är en inbjudan till simhallen – på lördagar klockan tre är det bara tjejer som simmar. Anja Lundqvist läser Åsa Storcks bok. Efter berättelsen får vi höra Sofia berätta om Iran, om ett ensamt fikonträd på ett berg och om iranska bröllop. Del 2 av 3.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaBaddräkten

Del 3

Fadumah och hennes mamma kommer till simhallen. Fadumah får låna baddräkten som hon provade förut. Hon byter om med bultande hjärta, och snart är hon på väg ner i bassängen. Rätt vad det är står Fadumah i bassängen, och hon låter sig falla. Anja Lundqvist läser Åsa Storcks bok. Sen pratar Salem och Yasmin om saker som kan vara jobbiga när man kommer från ett annat land, om att känna sig annorlunda och om hur man är när man är riktigt svensk. Del 3 av 3.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3
Beskrivning

Mer grundskola f-3 & värdegrund

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Folksagor i världen

Prinsen som trodde han var en tupp

En animerad berättelse från Israel om en ung prins som börjar bära sig konstigt åt. Varje dag sitter han under bordet, pickar fågelfrön och gal som en tupp. Kungen och drottningen blir oroliga för sin son och ber en gammal vis man om hjälp.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Hårda ord

Olika

Vi träffar systrarna Nathea och Noelle. När de är ute på stan händer det att andra människor pekar på Noelle. Hon har Downs syndrom vilket gör att hon pratar och ser lite annorlunda ut. Nathea bestämde sig för att starta "Rocka sockorna". Genom att ta på sig olika sockor kan man visa att man gillar att vi människor är olika. Massor av personer tog på sig olika strumpor och Nathea fick vara med i tv.