Lyssna

Mitt jobb

Mitt jobb

Om Mitt jobb

Möt personer på olika företag som berättar om sina arbetsplatser, om ansvar, befogenheter, status, lön, karriärmöjligheter, arbetsmiljö och trivsel. Serien ger också information om olika utbildningsvägar, om hur stor konkurrensen om jobben är och vilka kvalifikationer som är lämpliga.

Till första programmet

Mitt jobb : Studie- och yrkesvägledare

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Studie- och yrkesvägledare

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Som studie- och yrkesvägledare har du mycket kontakt med elever, lärare och föräldrar. Ibland pratar du med elever eller föräldrar i grupp, men ofta har du individuella samtal med elever. Den huvudsakliga uppgiften är att hjälpa elever att välja yrke och utbildning. Du bör vara intresserad av vad som händer i samhället och hur arbetsmarknaden ser ut och självklart tycka om att dagligen möta människor. Tony Löfmark tycker inte att elevens betyg är det viktigaste när han vägleder till utbildning och yrke, utan det är elevens intressen och motivation som är det viktiga.

Ämnen:
Samhällskunskap > Arbetsmarknad och arbetsliv > Utbildnings- och yrkesval
Ämnesord:
Studievägledning, Undervisning, Yrkesval
Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Alla program i Mitt jobb

Mer gymnasieskola & samhällskunskap

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta PK-mannen

Ibland skrattar jag åt bögskämt

Musse Hasselvall hälsar på hos sin kompis Apollo för att reda ut en gammal konflikt. Apollo ville börja träna MMA och Musse tyckte att han skulle komma ut som homosexuell på klubben innan han började träna. Apollo tog illa upp och Musse försöker förstå varför. Han åker också till Göteborg och träffar Caroline Eriksson som är funkisaktivist och queer. De pratar heteronorm och hur den även begränsar homosexuella. Anna Adeniji förklarar vad heteronorm är.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnsexhandel i Kenya

Flickorna i Nairobis slum

I Kenyas huvudstad Nairobi lever miljontals människor i slumområden. Där har ingen egen toalett eller rinnande vatten och många saknar el. Varje år tvingar fattigdomen in tusentals unga tjejer i prostitution. En av dem är Vanessa, 14 år. Hennes föräldrar överger henne och hon lämnas ensam med sina småsyskon. Också Mary förlorar sina föräldrar tidigt och tvingas in i prostitution. Men efter att hon hamnat i fängelse bestämmer hon sig för att starta en förening där prostituerade hjälper varandra till ett bättre liv.