Titta

På tal om matte

På tal om matte

Om På tal om matte

Matematik är ett laddat ämne för många och man förknippar ofta matematik med bara siffror och att räkna. Men matematik kan vara kreativt och lekfullt också.

Till första programmet

På tal om matte : Program 3

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Program 3

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Matematik är ett språk. Djup förståelse, logiskt tänkande och förmåga att dra slutsatser kräver ett språk. För att engagera eleverna måste matematikundervisningen bygga på samtal och argumentation. Hans Heikne i Norrköping laborarar tillsammans med blivande naturvetare, och Aref Hamawi diskuterar om matte och filosofi hör ihop. Hur är det att komma till ett nytt land med matte i bagaget? Möt bl.a. Shanaz som älskar matte.

Ämnen:
Matematik, Pedagogiska frågor > Didaktik och metod
Ämnesord:
Matematikundervisning, Pedagogik, Pedagogisk metodik, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i På tal om matte

Mer lärarfortbildning & matematik

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Språket i ämnet

Läsfixarna kan man räkna med

Reciprocal Teaching, är en modell för ömsesidigt lärande som visat sig ha god effekt på läsförståelse. Ninna Kristiansen är klasslärare i årskurs ett på Sofiehemsskolan i Umeå och hon använder sig av modellen även i matematikundervisningen. Hon låter de fyra strategierna representeras av fyra dockor s.k. läsfixare; dockorna är Spågumman, Frågeapan Detektiven och Cowboyen. De förutspår, ställer frågor, klargör och sammanfattar. Dagens lektion handlar om orden "skillnad", "jämför" och "färst"...

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Didaktorn

Förbannad statistik

Den svenska skolan har problem med att hantera statistik i undervisningen, menar SO-läraren Henric Isaksson. Tillsammans med Statistiska centralbyrån har han därför arbetat fram en lärarhandledning som är kopplad till deras nya hemsida. Den är baserad på målen i kursplanerna för mellan- och högstadiet och gymnasiet. Enligt Henric är SCB:s databas en guldgruva för den svenska skolan. Hans förhoppning är att lärare och elever nu ska börja inse att det inte är så svårt att tolka statistik. Programledare: Natanael Derwinger.

Fråga oss