Lyssna

Lilla syster Kanin

Lilla syster Kanin

Om Lilla syster Kanin

Fem berättelser om Lilla syster Kanin och hennes Storebror av Ulf Nilsson. Vi hör Simon Norrthon som Storebror och Vanna Rosenberg som Lilla syster.

Till första programmet

Lilla syster Kanin : Berättelsen om den feta näktergalen

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Berättelsen om den feta näktergalen

Avsnitt 1 av 5

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Lilla syster Kanins storebror har lovat att passa sin syster, men det är inte så lätt. Särskilt som hon matvägrar, gallskriker och till råga på allt nästan blir rävmiddag. En berättelse om syskon och om konsten att ta hand om någon som är mindre än en själv. Boken om Lilla syster Kanin är skriven av Ulf Nilsson. Berättare är Simon Norrthon och som Lilla syster Kanin hör vi Vanna Rosenberg. Regi: Gabriella Thinsz.

Ämnen:
Svenska > Uppläsningar och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser, Kaniner, Syskon
Utbildningsnivå:
Förskola

Alla program i Lilla syster Kanin

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaLilla syster Kanin

Berättelsen om den feta näktergalen

Avsnitt 1 av 5

Lilla syster Kanins storebror har lovat att passa sin syster, men det är inte så lätt. Särskilt som hon matvägrar, gallskriker och till råga på allt nästan blir rävmiddag. En berättelse om syskon och om konsten att ta hand om någon som är mindre än en själv. Boken om Lilla syster Kanin är skriven av Ulf Nilsson. Berättare är Simon Norrthon och som Lilla syster Kanin hör vi Vanna Rosenberg. Regi: Gabriella Thinsz.

Produktionsår:
2002
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaLilla syster Kanin

När lilla syster Kanin gick alldeles vilse

Avsnitt 2 av 5

Lilla syster Kanin leker ensam utomhus och tycker att det är skönt att storebror inte är med. Men när hon går vilse är det hemskt att vara ensam. Boken om Lilla syster Kanin är skriven av Ulf Nilsson. Som Lilla syster Kanin hör vi Vanna Rosenberg och som storebror Simon Norrthon.

Produktionsår:
2002
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaLilla syster Kanin

Lilla syster Kanin och alla hennes vänner

Avsnitt 3 av 5

Lilla syster Kanin och hennes vänner tycker olika saker är kul. De försöker leka varandras lekar, men det är bara kråkan som kan flyga, grodan som kan dyka, snigeln som gå upp för väggar och... Boken om Lilla syster Kanin är skriven av Ulf Nilsson. Som Lilla syster Kanin hör vi Vanna Rosenberg och som storebror Simon Norrthon.

Produktionsår:
2002
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaLilla syster Kanin

När lilla syster Kanin blev jagad av en räv

Avsnitt 4 av 5

Solen står högt och alla morgonrävar har gått hem till sitt. Lilla syster Kanin är ute och plockar blommor, och försöker lära sig vissla, som sin storebror. Men så tycker hon att hon känner hur det luktar hungrig räv! Boken om Lilla syster Kanin är skriven av Ulf Nilsson. Som Lilla syster Kanin hör vi Vanna Rosenberg och som storebror Simon Norrthon.

Produktionsår:
2002
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
LyssnaLilla syster Kanin

När lilla syster Kanin badade i det stora havet

Avsnitt 5 av 5

Lilla syster Kanin går med storebror till stora havet för att bada. Lilla syster Kanin kastar sig i och simmar och dyker. Storebror ropar: Små kaniner kan inte andas under vatten! Boken om Lilla syster Kanin är skriven av Ulf Nilsson. Som Lilla syster Kanin hör vi Vanna Rosenberg och som storebror Simon Norrthon.

Produktionsår:
2002
Utbildningsnivå:
Förskola
Beskrivning

Mer förskola & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Tripp, Trapp, Träd

Full av bin

Tripp och Trapp hittar pinnar som de tar sig över sjön med. Skelettet Ben Rangel försöker gissa vilken känsla han har. I fågelholken dansar hermelinen Härm-Elin en känslodans. I biografen visas en dokumentärfilm om Max och Karl som ska rensa en kaninbur för första gången. Bokfågeln berättar godnattsagan "Hunden som blev arg" av Joar Tiberg och Anna Bengtsson.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tripp, Trapp, Träd

Eftermiddag

Baura Magnusdottir sitter vid trädets fot och lyssnar. Reine Brynolfsson läser Maria Nilsson Thores saga "Hämta Sia". Skelettet Ben Rangel har glömt att köpa mat till middag och sjunger sången "Betala i kassan". Baura Magnusdottir samtalar med Maja och Clara om hur det är att lämna en kompis på förskolan och hur det är att bli lämnad kvar när ens bästis går hem.