Titta

Vår skola

Vår skola : Realexamen 1947 - den grå mössan - inträdesbiljett till gymnasiet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Realexamen 1947 - den grå mössan - inträdesbiljett till gymnasiet

Produktionsår:
Längd:

Precis som den gamla studentexamen var realexamen förknippad med skrivningar, muntlig examen och risken att inte bli godkänd. SF-kameran förevigade den första realexamen i Solna läroverk 1947.

Ämnen:
Historia > Efter ca 1900
Ämnesord:
Skolan
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6, Allmänbildande

Alla program i Vår skola

Mer grundskola 4-6 & historia

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Människor för ändring

Little Rock - lika värde

Little Rock Nine kallades nio elever som var några av de första afroamerikanska eleverna att börja i Central High School i Arkansas i USA. Skolan hade tusentals vita elever och ansågs vara stadens bästa. De afroamerikanska elevernas första år fylldes av rasism, men de kämpade för att få samma rättigheter som andra tonåringar.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Historiedepartementet

Kristina och Maria Eleonora

Anna och Johan är fast i historien. De jobbar i köket på Stockholms slott. Barnen får bevittna den märkliga historien om hur änkedrottning Maria Eleonora låter balsamera den döde Gustav II Adolf. Hon förvarar honom i sitt sovrum i nästan två år. Lyckas barnen upptäcka någon historisk felaktighet i äventyret?