Lyssna

Författarporträtt

Författarporträtt : Tora Dahl

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Tora Dahl

Produktionsår:
Längd:

Porträttet av Tora Dahl baserar sig på författarinnans egen (18 band långa) självbiografiska svit, de åtta s.k. Gunborg-böckerna och de följande tio, där Tora Dahl framträder med eget namn och talar direkt i jag-form.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Komvux, Folkbildning, Gymnasieskola

Mer svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Ordet är mitt

Lina

Lina läste sin första roman när hon bodde på behandlingshem och var isolerad från sociala medier under nästan ett år. På behandlingshemmet började hon analysera sitt eget beteende mot familjen samtidigt som hon började skriva texter och brev. Ett av breven, som är ett förlåt-brev, läser hon upp för sin mamma. Hon får även träffa Sanna Bråding som har liknande erfarenheter som Lina.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Läs och lev

Kärlekens språk

Vi försöker ta reda på hur kärlek gestaltas i texter. Rapparen och Grammis-vinnaren Erik Lundin berättar i sina låtar om sitt liv, sin uppväxt och kärleken till förorten. Svenskar är flitiga på att nätdejta, men det är viktigt med en bra presentation för att du ska hitta den stora kärleken. Att flörta är en hel vetenskap och ibland kan det behövas hjälp av ett proffs. Vår reporter Lovisa Haag träffar dejtingcoachen Viktor Sander och får lära sig vad man kan göra och vad man absolut inte ska göra. Programledare: Tara Moshizi och Karin Andersson.

Fråga oss