Titta

Stop!

Stop! : om sex och samlevnad

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

om sex och samlevnad

Produktionsår:
Längd:

Maria och Magnus berättar hur det kan vara att leva som ung och homosexuell i en småstad. Niklas talar om hur det känns att få kondylom och Louise berättar hur det var att bli mamma när hon fortfarande bodde hemma. Dessutom följer Calle och Sunniva med på en porrfilmsinspelning i Köpenhamn.

Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Mer gymnasieskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Härskarna ibland oss

Matteskit

Det är viktigt för tonårstjejen Julia att känna sig som en i gänget, men hur känner hon sig när hon inser att det inte är så?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Pop och politik - eftersnack

Sex

Agneta har klivit in i lärarrollen och tagit med sig publikationen "Handledning i sexualundervisning" från 1956. Vi pratar om Sverige på 1800-talet, innan Elise Ottesen-Jensen gjorde sina folkbildande resor för att lära folk hur barn blir till. Hör också om Hinke Bergegren och hans kontroversiella föreläsningsturné. Och vi pratar om Edith Piaf och hennes moderna liv.

Fråga oss