Titta

Stop!

Stop! : om sex och samlevnad

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

om sex och samlevnad

Produktionsår:
Längd:

Maria och Magnus berättar hur det kan vara att leva som ung och homosexuell i en småstad. Niklas talar om hur det känns att få kondylom och Louise berättar hur det var att bli mamma när hon fortfarande bodde hemma. Dessutom följer Calle och Sunniva med på en porrfilmsinspelning i Köpenhamn.

Utbildningsnivå:
Gymnasieskola

Mer gymnasieskola

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Nobel för gymnasister 2015

Paul Modrich, Nobelpristagare i kemi

Paul Modrich, en av årets tre Nobelpristagare i kemi, berättar om sin forskning för gymnasieelever. I samband med celldelning i kroppen kopieras det dna som finns i cellkärnan, och ofta uppstår då spontana felaktigheter. Modrich visar hur det går till när cellerna korrigerar felen, en mekanism som kallas "mismatch repair". Inspelat den 9 december 2015 på Kungsholmens gymnasium, Stockholm. Arrangör: Kungliga Vetenskapsakademien.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Pop och politik - eftersnack

Identifikation

Agneta, Anna Charlotta och Emilia avslöjar vilka typer av fans de är och har varit. Och varför är det creddigt att gilla vissa band, men inte andra? Vi pratar om schlagerfansens status jämfört med rockfansens och gissar oss fram till den genre som värderas lägst. Hör också punkaren Ante Blombergs hälsning till alla lärare och "förståsigpåare" om ordet CP. Dessutom tipsar vi om pjäsen Pygmalion och musikalen My Fair Lady och undrar hur en berättelse om klasskillnader kunde förvandlas till en glättig make over-histora.