Titta

Jorden - kropp, kraft och kemi

Jorden - kropp, kraft och kemi

Om Jorden - kropp, kraft och kemi

Vad är en stamcell? Kan man klona utrotningshotade växter? Vad ska vi köra med när oljan tar slut? Kan kött bli magnetiskt? Serien Jorden - kropp, kraft och kemi är ett vetenskapligt smörgåsbord. Huvudrätten utgörs av naturvetenskapliga ämnen, med tilltugg i form av historia, samhällskunskap, ekonomi och psykologi. Här förklaras de senaste landvinningarna inom medicin, som stamcellsforskning, genmedicin och neurokirurgi. Men det handlar också om vilka möjligheter som kommer att finnas i framtiden. Kommer man till exempel att kunna frysa ner människor och väcka dem till liv igen? Och hur ska man kunna avslöja genetisk doping? Inom fysiken förklaras hur magneter och elektricitet hänger ihop, vad energi är och hur framtidens proteser kommer att fungera. Och inom kemin berättar vi till exempel om den senaste forskningen när det gäller konserveringsmetoder. Vi gör också experiment i studion, för att illustrera aktuell forskning. Till exempel försöker vi ta reda på om tvillingar kan läsa varandras tankar och om människor med social fobi är bättre på att hitta arga ansikten på en bild. Och så får vi besök av så väl forskare som malariamyggor, en boaorm och en fakir. Programledare Lena Edlund

Till första programmet

Jorden - kropp, kraft och kemi : Energi

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Energi

Produktionsår:
Längd:

Vad är energi, hur uppenbarar den sig och varför är viss energi sämre än annan? Den snabba ekonomiska utvecklingen i Indien och Kina kan komma att ge katastrofala miljöeffekter. Finns förutsättningarna att byta dagens fossila bränslen till ett ekonomiskt hållbart energisystem? Vi träffar en forskare som försöker avslöja växternas hemlighet och göra vätgas av vatten.

Ämnen:
Biologi, Fysik > El och energi, Miljö > Energiförsörjning
Ämnesord:
Energi, Energiförsörjning, Teknik
Utbildningsnivå:
KomvuxKomvux

Alla program i Jorden - kropp, kraft och kemi

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Hjärnan

Hur fungerar minnet?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Energi

Hur ska vi lösa energiproblemen?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Smärta

Är det någon skillnad på hur kvinnor och män upplever smärta?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Rädsla

Vad händer i hjärnan när vi blir rädda eller stressade?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Bevara mig väl

Kan människor i framtiden låta sig konserveras med frysmetoden?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Magnetism

Kan man använda magnetism för att behandla cancer?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Genmedicin och genmissbruk

Muskelsjukdomar som beror på skadade gener kommer snart att kunna botas med genmedicin.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

HIV

Ett gel kan skydda kvinnor från att få hiv.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Kloning

Kommer vi i framtiden kunna rädda utrotningshotade arter genom kloning?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaJorden - kropp, kraft och kemi

Tankekraft

Är det möjligt att läsa tankar?

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Komvux
Komvux
Beskrivning
Visa fler

Mer biologi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Din kropp - romani chib/arli

Magen

Matsmältningen börjar redan i munnen och matens väg ner till magen är lång och händelserik. Maten vandrar i olika stationer där den mals till mindre och mindre bitar. Så småningom hamnar den i tjocktarmen och efter att kroppen har tagit upp all näring ur maten, lämnar resterna kroppen som bajs.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk till snackar stress

Könsroller

I vårt samhälle finns vissa normer som bidrar till könsroller som handlar om hur killar och tjejer "ska" vara. Vi träffar Emin som ända sedan dagis har känt att han inte hör hemma i en typisk manlig roll. Han började sminka sig på högstadiet och när han kom ut i arbetslivet stötte han på diskriminering. Varför finns normer och kommer vi någonsin kunna bryta dem? Antropologen Haris Agic svarar på det.