Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Martin Widmark

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Martin Widmark

Avsnitt 2 av 20

Produktionsår:
Längd:

Martin Widmarks böcker har fått många priser och är mycket populära bland barn. Nu har hans böcker blivit julkalender, och han själv ska vara statist i inspelningen. Bland skådespelare och väntan i SVT:s korridorer berättar han hur han hittar på en deckare. I korridoren möter han också Muhammed Karat och Helena Villis. I en soffa sitter Amy Diamond, som ska spela isprinsessa i julkalendern.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Barnprogram i TV, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Widmark, Martin, 1961-
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet

Mysteriet med det ansiktslösa porträttet

Vem gjorde porträttet ansiktslöst? Laget Vinnarskallarna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skeppet Cambria

Showtime!

Året är 1845. Frihetskämpen Frederick Douglass reser under falskt namn från USA till Irland för att söka asyl. När hans falska identitet avslöjas sätts han i arrest. Matilda har fått för sig att Douglass är artist. Cecily befriar Douglass ur hans cell men Matildas pappa, herr Dodd, kommer rusande med en pistol och siktar på Douglass. Då kommer Matilda. Hon tror att föreställningen hon väntat på hela resan äntligen börjat. Showtime! Radiodrama för barn om slaveri, rasism och människorätt.

Fråga oss