Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Gudrun Wessnert

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Gudrun Wessnert

Avsnitt 5 av 20

Produktionsår:
Längd:

Gudrun Wessnert har skrivit om Sketna Gertrud och Kung Magnus. Många skrattar när de läser böckerna. Hon vandrar i historiska kvarter i Gamla stan och visar var hon tror att Gertrud bodde. Hon berättar också att hon gillar att skriva spännande och att en bra början är jätteviktig. Hon vet alltid hur en bok ska börja, men inte hur den ska sluta.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare, Wessnert, Gudrun, 1956-
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet - syntolkat

Mysteriet med de halshuggna rosorna

Vem var det som halshögg rosorna? Laget Mästarna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Radioskrivarklubben

Roboten och larven

Roboten Jens är svart och kaxig, men innerst inne feg och rädd. Breakdance-larven Jocke är en hen. Tillsammans måste de besegra trollkarlen Zhaio som stjäl människors fantasi och låser in i en bok. Problemet är att trollkarlen har en aggressiv flygande potatis som vakthund. Barn på Stenhamraskolan på Färingsö har hittat på berättelsen.

Fråga oss