Titta

Pedagogikens giganter

Pedagogikens giganter

Om Pedagogikens giganter

Maria Montessori och Celestin Freinet är par av de pedagoger som skildras i denna programserie. Flera av dessa kända pedagoger var före sin tid och deras tankar har format den skola vi har idag. Men vilka var de och vad gick deras idéer ut på? Här skildras deras liv och verk och vi får också se hur deras tankar praktiseras idag.

Till första programmet

Pedagogikens giganter : Summerhill

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Summerhill

Avsnitt 4 av 4

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Läraren A. S. Neill startade experimentskolan Summerhill 1921. Han var en pedagogisk föregångare som provocerade sin samtid med att deklarera att det viktigaste målet för honom var att ge barn en lycklig barndom. - Om skolan bara inriktar sig på kunskapsstoffet skapar den olyckliga människor som ständigt hamnar i konflikter, menade han. Här får vi möta vuxna före detta elever och höra om deras upplevelser av sin skola. Vi får också ta del av dokumentärt material från livet på Summerhill.

Ämnen:
Pedagogiska frågor > Pedagogiska riktningar
Ämnesord:
Neill, Alexander Sutherland, 1883-1973, Pedagogik, Reformpedagogik, Skolan, Summerhill School, Undervisning
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning

Alla program i Pedagogikens giganter

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPedagogikens giganter

Rudolf Steiner och Maria Montessori

Avsnitt 1 av 4

Rudolf Steiner och Maria Montessori är två av 1900-talets stora pedagoger. Vi får se hur deras idéer växte fram och hur de praktiseras idag.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPedagogikens giganter

Celestin Freinet och Reggio Emilia

Avsnitt 2 av 4

Vi får se hur Freinet och Reggio Emilia, två pedagogiska inriktningar, växte fram i Sydeuropa under 1900-talet. Vi får också se hur de praktiseras idag.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPedagogikens giganter

Lev Vygotskij och Jean Piaget

Avsnitt 3 av 4

Om pedagogerna Lev Vygotskij och Jean Piaget. Deras idéer presenteras och vi ser hur de praktiseras i dagens skolor.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaPedagogikens giganter

Summerhill

Avsnitt 4 av 4

Läraren A. S. Neill startade experimentskolan Summerhill 1921. Vi möter före detta elever som berättar om sina upplevelser.

Produktionsår:
2006
Utbildningsnivå:
Lärarfortbildning
Beskrivning

Mer lärarfortbildning & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Datakod blir poesi

Med hjälp av programmering skapar författaren och programmeraren Linda Liukas sitt eget universum. Hon menar att kod är vår tids språk och att det är viktigt att kvinnor lär sig avancerad datateknik. Inspelat den 21 oktober 2015 på Göta Lejon, Stockholm. Arrangör: Scool Oy.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Skolministeriet

Vad ska du göra med ditt liv?

Robin och Joaquín är i 20-årsåldern och båda har en bakgrund av skolavhopp och arbetslöshet. Nu försöker de vända sina liv. Gruppen unga som varken jobbar eller pluggar är en knivig utmaning för samhället. Men framför allt är det en svår situation att ta sig ur för den unga människa som väl hamnat där. Vad var det som gick snett i skolan för Robin och Joaquín? Och hur ser deras chanser ut att komma igen?