Lyssna

Barnaministeriet

Barnaministeriet

Om Barnaministeriet

Om barns värld och liv i samhället Sverige. Vi står på barnens sida och tar upp ämnen som rör barn mellan sex och arton år. Det kan handla om hur barn tänker och resonerar kring viktiga frågor, hur olika familjelivet kan se ut, eller hur samhället och skolan lever upp till kraven att stödja barn. Centralkommittén är barnens diskussionsforum i programmet, där tre barn från olika håll i landet resonerar kring veckans nyhet i barn- eller skolvärlden, och kommer med en rekommendation om hur samhället borde hantera frågan. I Föräldraarkivet delar veckans kända svensk med sig av en föräldraerfarenhet.

Till första programmet

Barnaministeriet : Kompisar

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Kompisar

Avsnitt 4 av 49

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Hur får man vänner? Och varför har en del lättare att skaffa kompisar än andra?

Ämnen:
Pedagogiska frågor, Värdegrund > Empati och kamratskap
Ämnesord:
Fysiologisk psykologi, Känslor, Psykologi, Vänskap
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i Barnaministeriet

Mer allmänbildande & pedagogiska frågor

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Bokmässan 2014

Elever i behov av särskilt stöd

Anna Wide är undervisningsråd på Skolinspektionen. Hon presenterar här resultat från Skolinspektionens granskning av hur skolorna använder sig av särskilda undervisningsgrupper och enskild undervisning för elever i behov av särskilt stöd. Inspelat på Bokmässan i Göteborg den 25 september 2014. Arrangör: Skolinspektionen.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Fartdåren från Öjebyn

Ungefär var femte elev hoppar av gymnasiet. Sjuttonåriga Riwer från Öjebyn utanför Piteå valde att avsluta sina studier. Det blev för mycket för honom och nu letar han efter något annat att göra. Samtidigt som hans kompisar är i skolan är han ute och åker moppe eller tittar på tv-serier. Men Riwer har större planer än så. I väntan på livet fyller han sin vardag med att mecka och drömma om sin EPA-traktor.

Fråga oss