Titta

De kastlösa

De kastlösa

Om De kastlösa

Kastsystemet, som varit en del av den hinduiska kulturen i över 1500 år, räknas som ett av världens största människorättsproblem idag. Allra längst ner i kastsystemet finns de kastlösa, de oberörbara, som har liten, om någon, möjlighet att förbättra sina liv. Här skildras de kastlösas dagliga liv där de själva berättar om sin situation, sin vardag och framtiden. Vi följer också arbetet bland dem som jobbar med att försöka förbättra de kastlösas livssituation.

Till första programmet

De kastlösa : Kastvåld i Indien

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Kastvåld i Indien

Avsnitt 5 av 5

Produktionsår:
Längd:

Kastväsendet i Indien har sitt ursprung i hinduismen. Det finns stora sociala och ekonomiska skillnader mellan kasterna vilket leder till konflikter som på landsbygden blir allt våldsammare. Vi följer fotografen och journalisten Krishna som reser runt i olika byar får att få en bild av dagsläget. Vi möter också experter från olika universitet som hjälper oss att förstå bakgrunden till konflikten.

Ämnen:
Geografi > Folk i andra länder
Ämnesord:
Daliter, Etnologi, Familjeliv, Levnadsförhållanden, Samhällsliv, Socialantropologi, Våld
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i De kastlösa

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Världens värsta jobb

Avsnitt 1 av 5

Vi möter kastlösa som arbetar som dasstömmare i Indien. Bedzawada Wilson arbetar för en förändring.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Född in i prostitution

Avsnitt 2 av 5

Vi möter kastlösa kvinnor som arbetar som prostituerade.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Gift med gud - utnyttjad av män

Avsnitt 3 av 5

Vi möter kvinnor som är Joginier. De är vigda till guden Yelloma men blir också utnyttjade som prostituerade.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Skuldslavarna

Avsnitt 4 av 5

Många kastlösa lever som livegna skuldslavar. Religionen förbjuder vissa kaster att själva arbeta på åkrarna.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Kastvåld i Indien

Avsnitt 5 av 5

Kastväsendet i Indien leder till konflikter. På landsbygden är motsättningarna mellan olika kaster tydliga och leder ibland till våld.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta UR Samtiden - Bok och bibliotek 2010

Solnedgångar och svältkatastrofer är bra

Hur ser afrikaner på den generaliserade bilden av Afrika som finns i västvärlden? Författarna Helon Habila från Nigeria, Kopano Matlwa från Sydafrika och Alain Mabanckou från Kongo-Brazzaville diskuterar och berättar om sina egna erfarenheter.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet

Elvir - Navestads eldsjäl

När media rapporterar om bilbränder och pensionärer som inte vågar gå ut är det Elvirs kvarter de pratar om. För honom är Navestad utanför Norrköping hemma och han är trött på bilden av sin hemort. Även om den till viss del är sann. Redan som 10-åring bestämde sig Elvir för att vara med och förändra samhället - och Navestad.