Titta

De kastlösa

De kastlösa

Om De kastlösa

Kastsystemet, som varit en del av den hinduiska kulturen i över 1500 år, räknas som ett av världens största människorättsproblem idag. Allra längst ner i kastsystemet finns de kastlösa, de oberörbara, som har liten, om någon, möjlighet att förbättra sina liv. Här skildras de kastlösas dagliga liv där de själva berättar om sin situation, sin vardag och framtiden. Vi följer också arbetet bland dem som jobbar med att försöka förbättra de kastlösas livssituation.

Till första programmet

De kastlösa : Världens värsta jobb

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Världens värsta jobb

Avsnitt 1 av 5

Produktionsår:
Längd:

Dasstömning är kanske det mest avskyvärda och förnedrande jobbet i Indien och utförs för hand av över en miljon kastlösa. Arbetet är egentligen förbjudet men den kastlösa arbetskraften är billigare än den enklaste slamsugare. Vi möter de kastlösa i vardagsslitet som präglas av tradition och förnedring. Hoppet till förändring står till aktivister som Bedzawada Wilson från Dasstömmarnas befrielsefront som jobbar för en förbättring av de kastlösas levnadsvillkor.

Ämnen:
Geografi > Folk i andra länder
Ämnesord:
Daliter, Etnologi, Familjeliv, Kastväsen, Levnadsförhållanden, Samhällsliv, Socialantropologi
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i De kastlösa

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Världens värsta jobb

Avsnitt 1 av 5

Vi möter kastlösa som arbetar som dasstömmare i Indien. Bedzawada Wilson arbetar för en förändring.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Född in i prostitution

Avsnitt 2 av 5

Vi möter kastlösa kvinnor som arbetar som prostituerade.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Gift med gud - utnyttjad av män

Avsnitt 3 av 5

Vi möter kvinnor som är Joginier. De är vigda till guden Yelloma men blir också utnyttjade som prostituerade.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Skuldslavarna

Avsnitt 4 av 5

Många kastlösa lever som livegna skuldslavar. Religionen förbjuder vissa kaster att själva arbeta på åkrarna.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Kastvåld i Indien

Avsnitt 5 av 5

Kastväsendet i Indien leder till konflikter. På landsbygden är motsättningarna mellan olika kaster tydliga och leder ibland till våld.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kina om Kina - syntolkat

Makten och folket

Om hur Kinas styrs och hur det kinesiska folket kommer till tals. Hur förhåller sig det styrande kommunistpartiet till de ökande protestaktionerna? Det blir allt svårare att förena social rättvisa och marknadsekonomi. Vanligaste protesten gäller konfiskering av jord. Möte med företrädare för olika politiska riktningar. Är miljontals kinesiska bloggare en tillgång eller en risk?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Barnsexhandel i Kenya

I slumområdet Kibera i Nairobi, Kenya, bor det omkring två miljoner människor. Många lever på mindre än en dollar om dagen, utan varken el eller rinnande vatten. Fattigdomen gör att många unga prostituerar sig. Vi träffar två tonårstjejer som har sålt sex sen de var 14 år för att kunna försörja sig själva och sina småsyskon. Vi träffar också några så kallade beachboys som säljer sina kroppar till turister.