Titta

De kastlösa

De kastlösa

Om De kastlösa

Kastsystemet, som varit en del av den hinduiska kulturen i över 1500 år, räknas som ett av världens största människorättsproblem idag. Allra längst ner i kastsystemet finns de kastlösa, de oberörbara, som har liten, om någon, möjlighet att förbättra sina liv. Här skildras de kastlösas dagliga liv där de själva berättar om sin situation, sin vardag och framtiden. Vi följer också arbetet bland dem som jobbar med att försöka förbättra de kastlösas livssituation.

Till första programmet

De kastlösa : Gift med gud - utnyttjad av män

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Gift med gud - utnyttjad av män

Avsnitt 3 av 5

Produktionsår:
Längd:

Vi besöker en festival i den Indiska storstaden Hyderabad där de kastlösas gudinna Yelloma ska firas. Här finns en mängd Joginier, kastlösa kvinnor som vigdes åt gudinnan som barn, och vars uppgift är att dansa på festivaler och arbeta som prostituerade. Verksamheten är egentligen förbjuden men är en av få möjligheter till försörjning för kastlösa kvinnor. Vi möter här flera kvinnor som berättar om hur de blev Joginier. Företrädare för en organisation som arbetar för att hjälpa Joginierna berättar om sitt arbete.

Ämnen:
Geografi > Folk i andra länder
Ämnesord:
Daliter, Etnologi, Familjeliv, Levnadsförhållanden, Samhällsliv, Socialantropologi
Utbildningsnivå:
Allmänbildande

Alla program i De kastlösa

Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Världens värsta jobb

Avsnitt 1 av 5

Vi möter kastlösa som arbetar som dasstömmare i Indien. Bedzawada Wilson arbetar för en förändring.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Född in i prostitution

Avsnitt 2 av 5

Vi möter kastlösa kvinnor som arbetar som prostituerade.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Gift med gud - utnyttjad av män

Avsnitt 3 av 5

Vi möter kvinnor som är Joginier. De är vigda till guden Yelloma men blir också utnyttjade som prostituerade.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Skuldslavarna

Avsnitt 4 av 5

Många kastlösa lever som livegna skuldslavar. Religionen förbjuder vissa kaster att själva arbeta på åkrarna.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning
Spelbarhet:
UR Access
Längd:
TittaDe kastlösa

Kastvåld i Indien

Avsnitt 5 av 5

Kastväsendet i Indien leder till konflikter. På landsbygden är motsättningarna mellan olika kaster tydliga och leder ibland till våld.

Produktionsår:
2005
Utbildningsnivå:
Allmänbildande
Beskrivning

Mer allmänbildande & geografi

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Kina om Kina - syntolkat

En ny generation

Kinas ungdomar arbetar och pluggar hårt för att ta över välståndet som föräldrarna byggt upp. Högskoleproven är så pressande att skolor erbjuder uppiggande intravenöst. 24-åriga Tian är från en fattig bergsby och har blivit en framgångsrik affärskvinna. Tians klassresa är en spegelbild av Kinas utveckling. Men de flesta som lämnat hembyn är lågavlönade migrantarbetare. Det är de som byggt det nya Kina.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnaministeriet dokumentär

Barnsexhandel i Kenya

I slumområdet Kibera i Nairobi, Kenya, bor det omkring två miljoner människor. Många lever på mindre än en dollar om dagen, utan varken el eller rinnande vatten. Fattigdomen gör att många unga prostituerar sig. Vi träffar två tonårstjejer som har sålt sex sen de var 14 år för att kunna försörja sig själva och sina småsyskon. Vi träffar också några så kallade beachboys som säljer sina kroppar till turister.