Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Sören Olsson och Anders Jakobsson

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Sören Olsson och Anders Jakobsson

Avsnitt 11 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi träffar Sören och Anders som tillsammans skrivit 92 böcker. Dom är aldrig osams, har alltid roligt när dom jobbar och säljer nästan mest böcker av alla Sveriges barnboksförfattare. Men framgångsreceptet är ingen hemlighet, dom dela gärna med sig av tips till blivande författare. Och kom ihåg, det blir dubbelt så kul om man är två!

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Jacobsson, Anders, 1963-, Litteraturvetenskap, Olsson, Sören, 1964-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet

Mysteriet med de halshuggna rosorna

Vem var det som halshögg rosorna? Laget Mästarna tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Retorikmatchen 2016

Semifinal 1

Boo Gård skola i Nacka möter Södermalmsskolan i Kristinehamn. Deltagarna tävlar i att skriva tal där de får argumentera om att få höjd veckopeng. Det blir en utmanande tävling där enbart de mest vältaliga retorikerna tar sig till final.

Fråga oss