Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Eva Susso

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Eva Susso

Avsnitt 14 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

När Eva Susso skriver har hon alltid hög musik i lurarna, det hjälper henne att koncentrera sig. Musiken gör att hon kommer i rätt stämning och får rytm i skrivandet. Eva tar oss också med på en promenad i Gröndal där hennes karaktärer Hanna och Leonardo bor.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Susso, Eva, 1956-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola 4-6

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola 4-6 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Läsmysteriet

Mysteriet med den kidnappade papegojan

Vem kidnappade papegojan? Laget De starka tänker försöka lösa mysteriet på slottet. Bland spindelväv och gammal bråte i slottets mörka källare ska de samla ledtrådar genom att klara två utmaningar. Dessutom går det på tid. Kommer de att hinna? Och vem är skuggfiguren som förföljer dem? Utmaningarna utgår från läsförståelsestrategierna.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Barnradions bokpris

Bennys hemliga rapporter

Barnjuryn diskuterar den nominerade boken "Bennys hemliga rapporter" av Per Lange, Johan Bergström och Henrik Ahnborg. Den handlar om Valentina och hennes hus som är skadat i grunden. För att huset ska kunna repareras så att hon inte måste flytta långt bort behövs en halv miljon kronor. För att rädda sin vän försöker hennes kompisgäng skramla ihop pengarna som behövs på ett sommarlov.

Fråga oss