Lyssna

Peter Pan

Peter Pan

Om Peter Pan

Radioföljetong i 18 delar om Peter Pan, pojken som aldrig växer upp, efter James M. Barries bok från tidigt 1900-tal. En saga om landet Ingenstans, barn som kan flyga, älvor, indianer, hemska sjörövare och en viss Kapten Krok. Berättare: Per Myrberg. I rollerna: Malin Edwall, Reuben Sallmander, Lena B Eriksson, Gert Fylking och Björn Gedda.

Till första programmet

Peter Pan : Piratskeppet

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Piratskeppet

Avsnitt 14 av 18

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

"Sjörövarnas skepp låg djupt i vattnet och skrovet var överväxt av alger, och var lika otrevlig att se på som en hög av det värsta skräp. Jolly Roger var en havens kanibal." På sitt gräsliga piratskepp vandrar kapten Krok omkring i djupa tankar. Han tror att han för evigt besegrat Peter Pan. Ändå känner han sig nedslagen. Del 14 av 18.

Ämnen:
Svenska > Uppläsningar och dramatiseringar
Ämnesord:
Fiktiva berättelser
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Peter Pan

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Jorden jäser av J

Del 15 av 16. Bokstäverna J och D kommer till teatern tillsammans med en stor säck full med jord. Hur kan det vara en ledtråd? Till Bokstavsbutiken kommer en man och vill ha en resa till en bokstavs-ö. Men hur ska Dick och Doris förstå vilken ö det är han menar?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Tänk om jag?

Tänk om jag var en riddare?

Philip från Gotland skulle vilja vara en riddare på medeltiden. Men hur är det att vara en riktig riddare? Hur tung är rustningen? Philip träffar en av de tappraste riddarna i Visby, Kunskapsriddaren. Klarar Philip testerna och kommer han att dubbas till riddare?

Fråga oss