Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Milena Bergquist

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Milena Bergquist

Avsnitt 1 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

För sex år sedan besökte Milena Bergquist en astrolog. Hon blev tillsagd att skriva en bok, och hon hade två år på sig. Det blev startskottet för böckerna om Millan, en tjej som i mångt och mycket är Milena själv. Milena visar bilder från sin uppväxt och talar om varför hon tror att barn på 60-talet hade större frihet än barn idag. Hon avslöjar också vad hon helst skulle vilja att astrologen sade åt henne idag.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Bergquist, Milena, 1958-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Guldfeber

Del 12 av 16. Bokstaven G kommer till teatern i ett kassaskåp. Ami, Bruno, Coco och Dani gör en show om guld, men hur ska de enas om vad de ska ha på sig? I Bokstavsbutiken blir Dick nervös över att guldgrävaren ska få guldfeber av ett förgyllt G. Poliserna Lök och Sök försöker hitta rimmet till Buga och Stuga men blir störda av ett surrande flygfä.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 19

Maria kikade in bakom pappa. Skoglund kom gående. Bakom honom kunde hon se in i stora rummet. Där skymtade hon gubbarna som satt tysta runt bordet vid fönstret. "Gå hem till mamma du, det är inget roligt här idag". Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 7-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss