Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Ulf Stark

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Ulf Stark

Avsnitt 3 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Ulf Starks författarskap består av lika delar minnen och skrönor. Ofta heter huvudpersonen Ulf och bär tydliga spår av författaren själv som barn. Just så är det i böckerna Min vän Percys magiska gymnastikskor, Min vän shejken i Stureby och Min vän Percy, Buffalo Bill och jag. Men hur minns han egentligen så mycket från sin barndom? Vi träffar Ulf hemma i hans lägenhet i Stockholm där han berättar om hur arbetsdag kan se ut.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Stark, Ulf, 1944-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Vokaler

Del 3 av 8. Ami, Bruno, Coco och Dani får en riktig utmaning. De ska göra en show om vokaler. En kund i Bokstavsbutiken vill gärna köpa vokaler. Men hur vet man egentligen vilka som är de mjuka och vilka som är hårda? I Ordförrådet försöker Epa berätta om skräckfilmen Vokalernas hämnd - utan att avslöja slutet.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 20

Idag var det flyttdagen. Men mamma, Emma och Maria skulle inte flytta till Göteborg längre, utan till ett radhus alldeles nära höghuset. Mamma hade fått trettontusen kronor av morfar till huset. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om 7-åriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss