Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Jonna Nordenskiöld

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Jonna Nordenskiöld

Avsnitt 4 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

När Jonna Nordenskiöld var 9 år gammal var hon ungefär som sin karaktär Fia. Storasyster och skilsmässobarn. Liten och stor. Både älskad och bortglömd på samma gång. Och precis som Fia gillade hon hästar. Fast nu är Jonna mer som Fias mamma och hennes äldsta dotter mer som Fia. Vi träffar Jonna i stallet och hör henne berätta om barndom och om framtid. Och blir det någon fortsättning på Fia-böckerna, eller är det kanske något annat som tar vid?

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Litteraturvetenskap, Nordenskiöld, Jonna, 1971-, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Allt som hänt är historia

Del 10 av 16. Med hjälp av bokstäverna H och T gör gänget en show om hur det var förr i tiden. Men är verkligen allt som har hänt historia? Ordläkarna får en svår nöt att knäcka när ”en sådan där som en riddare rider på” kommer in till sjukhuset. Dick vill inte sälja Bokstavsbutikens enda H, men hur ska han övertyga kunden om att köpa ett T istället?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 1

Året är 1974 och sexåriga Maria bor i ett miljonprogramhus i en förort till Stockholm. Maria vill väldigt gärna ha en hund. När Maria får veta att hennes föräldrar ska skiljas blir hon ledsen. Hennes mamma vill dessutom flytta långt bort, ända till Göteborg. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman.

Fråga oss