Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Johanna von Horn

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Johanna von Horn

Avsnitt 6 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Johanna von Horn ser sig själv som en riktig barnboksnörd. Hennes debutbok "Kom in i huset : så funkar det" förklarar hur glödlampor, kylskåp och en massa andra saker som finns hemma fungerar. Sitt stora tekniska intresse har Johanna alltid haft, och hon blev alltid uppmuntrad av sin far som gav henne så roliga tekniska presenter. Vi följer med Johanna när hon besöker en hissexpert som visar hur en hiss fungerar.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Horn, Johanna von, 1959-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Jorden jäser av J

Del 15 av 16. Bokstäverna J och D kommer till teatern tillsammans med en stor säck full med jord. Hur kan det vara en ledtråd? Till Bokstavsbutiken kommer en man och vill ha en resa till en bokstavs-ö. Men hur ska Dick och Doris förstå vilken ö det är han menar?

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Här vill inte hundar bo

Del 9

Efter tivolit, där Maria råkade kräkas på Ofelia och hennes mamma i kaffekoppskarusellen, var allt annorlunda. På dagis ville Ofelia inte leka med Maria som förut. Johan Hallberg läser Anna Ehrings roman om sexåriga hundlängtande Maria som utspelar sig 1974-75.

Fråga oss