Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Helena Bross

Programmet är inte tillgängligt

Det här programmet saknar just nu rättigheter för att spelas upp på UR Skola.

Helena Bross

Avsnitt 7 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Helena jobbar mest som lärare, men hon har också skrivit över femtio barnböcker. Många av historierna utspelar sig på skolgården, men hon har också skrivit faktaböcker om Olof Palme och ABBA. Det är svårt att tro att Helena är dyslektiker och har fått jobba med sin dyslexi hela livet. Det var hennes speciallärare som öppnade hennes ögon för orden, för berättelser och skrivande.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Bross, Helena, 1950-, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Glass

Del 4 av 8. Teatergruppen får allt knepigare uppgifter. Idag ligger det dubbla konsonanter i lådan. Showen ska handla om något kallt och gott och som slutar på dubbla S. På sjukhuset ska ett kallt ord räddas för att serveras på ett födelsedagskalas. Allan ber om en "tjatmening" i Meningsbygget.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Sias förvandling

Halvklass med Sia

Det är en helt vanlig dag i skolan och Sia sitter bredvid sin bästa kompis Aida när fröken ställer kluriga frågor. Sia räcker upp handen och svarar rätt på alla frökens frågor. Och plötsligt händer det; kläderna, skorna och tankarna ändras. Sia förvandlas - till fröken!

Fråga oss