Titta

Mellan raderna

Mellan raderna

Om Mellan raderna

Fantasifulla och nära porträtt av författare i olika genrer. Författarna berättar om sina böcker och om sitt faktiska arbete som författare.

Till första programmet

Mellan raderna : Astrid Lindgren

Du måste logga in för att nå programmet!

Du behöver logga in via till exempel en mediecentral för att kunna titta eller lyssna på det här programmet.

Se programmet via din mediecentral

Astrid Lindgren

Avsnitt 9 av 20

Produktionsår:
Längd:
Tillgängligt till:

Vi möter Astrid Lindgren genom hennes brorsdotter Barbro Alvtegen, som guidar oss genom Astrids barndomshem Näs i Vimmerby. Här finns förebilderna till många saker vi hittar i Astrids berömda sagor. Pippis sockerdrickaträd står kvar där än idag. Barbro berättar om lekarna Astrid lekte som barn och vilka som lever kvar genom hennes böcker.

Ämnen:
Svenska > Litteraturhistoria och författarporträtt
Ämnesord:
Lindgren, Astrid, 1907-2002, Litteraturvetenskap, Svensk litteraturhistoria, Svenska författare
Utbildningsnivå:
Grundskola F-3

Alla program i Mellan raderna

Mer grundskola f-3 & svenska

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Titta Livet i Bokstavslandet - syntolkat

Det kommer blod

Del 9 av 16.Att hitta på en show om B och O kan vara svårt, men Coco får en idé när hon ser Brunos sår! En blodtörstig kund försöker köpa ett O i Bokstavsbutiken. Hur ska Dick kunna övertyga henne om att köpa ett B istället? I Ordförrådet vägrar Bobby och Epa ta tillbaka ordet otur.

Spelbarhet:
UR Skola
Längd
Lyssna Olika ord

Elika

När Elika pysslar pratar hon svenska, men då och då säger hon några ord på persiska också. Hon lär sig mer och mer persiska. Det är bra att kunna om hon skulle åka till Iran någon gång. Där bor hennes farmor.

Fråga oss